Yeni Çıkan KHK’da İç Savaş Maddesi

0
2169

C399AC15-366A-4622-81DE-EC0DBAA4FAA7Geçtiğimiz Pazar günü AKP hükümetinin çıkardığı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’de çok sayıda tartışmalı karar yer aldı. Resmi Gazete’de yayınlanan 695 ve 696 Sayılı KHK’lar ile, “15 Temmuz darbe girişimi ve girişimin devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması için müdahale eden sivillerin cezai sorumluluğu doğmayacağı” hükmü de yer aldı.

Geçtiğimiz Kasım ayında çıkan bir KHK ile sadece resmi sıfat taşıyan, resmi görevi yerine getirenlere bu yetki verilmişti. Ancak son yapılan değişiklikte bu yetki, resmi sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın sivillere de tanınmış oldu.

Bunun üzerine ülkeyi iç savaşa sürükleyecek KHK’ların geri çekilmesi için toplumun birçok kesiminden tepkiler gelmeye başladı. Tepkiler üzerine açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım ise ilgili maddenin geri çekilmeyeceğini, darbeyi önlemek ve memleketin geleceği için 15 Temmuz gecesi milyonların sokağa indiğini belirterek, bu insanları korumanın boynumuzun borcu olduğunu söyledi. Aksini savunmayı da darbeye karşı çıkmakla eş gördüğünü belirten Yıldırım’ın açıklamaları da tepkilere sebep oldu.

27 Aralık 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.