Yeni Eğitim Sistemine Tepkiler Sürerken, Bakanlıktan Geri Adım

0
969

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), geçtiğimiz gün açıkladığı yeni eğitim modeline tepkiler sürerken, Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama geldi.

Bakan Ziya Selçuk, eğitim sisteminde yapılacak değişikliklerle ilgili “Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı”nda yeni eğitim modeline ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan toplantıda yeni sistemde tüm sınıflarda yalnızca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin zorunlu, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin ise seçmeli olacağı açıklanmıştı.

Din dersinin zorunlu, matematik ve fen bilimlerinin ise seçmeli ders olmasına başta eğitimciler üzere toplumun birçok kesiminden tepki gelmesi üzerine, Bakanlık yeni bir açıklama yaptı.

Konuya dair yapılan açıklamada, “Ortaöğretim tasarımımızda matematik dersi 9, 10, ve 11. sınıflarda ortak ders grubundadır. Yani her öğrencinin almak zorunda olduğu bir derstir. Lise 12. sınıfta, matematik, disiplinler üstü kariyer dersi olarak yapılandırılmış ve matematik ağırlıklı dersler grubu başlığı açılmıştır.” ifadelerine yer verilirken, matematik dersinin seçmeli olması konusunda geri adım atıldığı görüldü.

Ayrıca Bakan Selçuk da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ortaöğretimde matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içerikler dolaşıyor.” diyerek hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçemeyeceğini belirtti. 

Din dersinin zorunlu ders olup, fen bilimlerinin seçmeli ders olması konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmazken, yeni eğitim sistemine tepkiler ise sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.