Yunanistan sınırında bekleyen mülteciler zorla illere gönderildi

0
756

Sınırların açılmasıyla Edirne’den Yunanistan’a geçmek için yaklaşık bir aydır sınır hattında bekleyen mülteciler sessiz sedasız illere götürüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5800 mültecinin 9 vilayete götürüldüğünü açıklarken, mültecilerin götürüldükleri kentlerdeki kamplara dağıtıldığı ve koronavirüs salgını nedeniyle 14 gün karantinada kalacakları öne sürüldü.

Sendika.org’da yer alan habere göre, Suriyeli bir mülteci, dün sabah saatlerinde zorla otobüslere bindirildiklerini belirterek “Malatya’ya götürüldüğümüzü söylediler. Bazı arkadaşlarım Osmaniye’ye götürüldü. Ben Osmaniye’ye gitmek istedim, çünkü kayıtlı olduğum il Adana. Ama izin vermediler. Saatlerdir otobüsteyiz, aç ve susuz kaldık. Kadınlar var, çocuklar var. Araçtaki iki jandarmaya tepki gösterince inip aldılar.” dedi.

Telefonla ulaşılan İranlı bir mülteci de otobüse zorla bindirildiklerini, kendilerine hiçbir açıklama yapılmadığını ve Malatya Beydağı’na götürüldüklerini belirterek “Eşyalarımız Pazarkule’de kaldı. Bize ne yapacaklarını bilmiyorum ama deport edilmekten korkuyorum. İran’a gitmek istemiyorum. Şimdi sıradayız. Biraz sonra telefonumuzu alacaklar.” diye konuştu.

Bazı mülteciler de sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, Osmaniye’deki Düziçi Konaklama Tesisi’ne götürüldüklerini kaydetti. Ayrıca Suriyeli bir mültecinin sosyal medyada paylaştığı ve Pazarkule’de çekildiği iddia edilen görüntülerde, “Türk askerleri çadırlarımızı yakıyor, bizi buradan (Pazarkule) çıkarıyor.” dediği duyuldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuyla ilgili, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki mültecilerin 9 vilayete götürüldüğünü belirterek “Geri gönderme merkezlerinde misafir edilecekler.” açıklamasını yaptı.

Sabaha kadar operasyon yaptıklarını ve 5 bin 800 mültecinin Pazarkule’den alındığını dile getiren Soylu, “Tedbiren yapmak zorundaydık. Ama kimse kendisini rahat hissetmesin, bulaşma riski geçtiği zaman kim Pazarkule’nin önüne gitmek istiyorsa biz ‘hayır’ demeyiz. Sadece insani ve sağlık açısından bir tedbir olarak aldık.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.