Zafere Kadar Daima!

0
1879

IMG_3178“Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin… Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi…” diye yazmıştı Che Guevara. Ölümü tam da öyle oldu. Savaş sloganları kulaktan kulağa yayıldı. Silahlar elden ele geçti. Ezilen insanlar, devrimciler sadece Latin Amerika’da değil Asya’da ve hatta Avrupa’da onu örnek aldılar.

Türkiye’de Denizler, Mahirler, Cemalettinler, Ömerler onun yolunda yürüdüler. Bugün İspanya’da Marinaleda beldesinde dahi insanlar kapitalist sömürüye karşı alternatif yaratmak için Che Guevara’yı örnek alıyorlar. Che Guevara insanın yaşadığı her yerde zulme karşı mücadelenin ve özgürlüğün sembolü oldu. Reel sosyalizm çöktüğü halde Che Guevara örneği yaşamaya devam etti.

Che Guevara’yı biz insan sevgisinin, zulme karşı direnişin, muazzam devrimci iddia ve alçak gönüllülüğün birliğinin, fedakarlığın, dayanışmanın, reel sosyalizme karşı devrimci eleştiriciliğin sembolü olarak benimsedik ve dergimiz Odak’ın bayrağı yaptık.

9 Ekim 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.