Zoraki İttifak Tabandan Tepki Toplamaya Devam Ediyor

0
1147

MHP ile AKP arasında “Af Yasası” ve “Andımız” tartışmasıyla açığa çıkan gerginlik, yerel seçimlerde gösterilecek adaylar konusunda da sürüyor.

Cumhur İttifakı’nın özellikle MHP’nin tabanında yarattığı huzursuzluk tüm çabalara rağmen su yüzüne çıkmaya devam ediyor.

İttifakın ilanından bugüne kadar zaman zaman genel başkanlar Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli düzeyinde de cereyan eden tartışmalar, yaklaşan yerel seçimlerle birlikte tabana yayılmış gibi görünüyor.

Son gerginlik, iki partinin Samsun il başkanlarının açıklamalarının ardından yaşandı.


Partilerin Samsun il temsilcileri karşılıklı sert açıklamalar yaptı. MHP’nin Samsun’da en az on ayrı ilçede seçimi kazanacağını açıklamasının ardından AKP’liler “Buna sadece gülebiliriz.” diye yanıt verdi.

Yaşananların ardından, “Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil.” şeklinde açıklamalarda bulunan MHP Samsun vekili Erhan Usta partisi tarafından disipline sevk edildi.

24 Haziran seçimlerinin ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan da, AKP’nin MHP’ye muhtaç olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuş, konuşmasının ardından çok kısa bir süre geçmesine rağmen Devlet Bahçeli’nin talimatı ile görevden alınmış ve disiplin kuruluna sevk edilmişti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş milletvekili sıfatı ile konuşan Sefer Aycan, “49 vekil, bütün değerlerin üstündedir, büyük bir mücadelenin eseridir ve Meclis aritmetiğinde MHP’yi kilit konumuna getirmiştir. 600 vekil var ama her zaman, bundan sonra bütün gözler 49 vekilin üzerinde olacaktır, genel başkanımızın üzerinde olacaktır. Bundan sonra Meclis’te siyaseti MHP yapacaktır. Biz ne dersek, o olacaktır. Bugün MHP Meclis’te kilit konumdadır ve MHP’nin genel başkanı hem Recep Tayyip Erdoğan’ıkurtarmıştır, hem Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurtarmıştır, hem Meclis’i kurtarmıştır, hem devleti kurtarmıştır. Bu da böyle bilinsin.” şeklinde konuşmuş ve AKP’lilerin rahatsızlıklarını bildirmesinin ardından Bahçeli tarafından görevden alınmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.