1 MAYIS ONLARA BAYRAM BİZE YASAKMIŞ

0
1590

REYHAN ALKIVILCIM

Ben Reyhan Alkıvılcım. Pamukkale Üniversitesi Felsefe bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Duyduğunuz, okuduğunuz üzere son zamanlarda yüzlerce öğrenci gözaltına alınıp tutuklandı. Baran Nayır,Ali Deniz..Şeyma.. Ben de yüzlerce öğrenci gibi tutuklandım. Hem de Hopa davasından tutuklanan öğrencilerin tahliye olduğu hafta.
Ben Denizli’de devlet yurdunda kalıyordum. Vize sınavlarıma çalışmak için arkadaşlarımda kalmaya gitmiştim. Sınavlarıma bir haftadan daha az bir zaman vardı. Hepimiz sınav stresiyle uyumaya çalışıyorduk. Sabahın altısında eve polislar geldi.Kamerayla birden benim kaldığım odaya girip hiç bir gerekçe belirtmeden ”arama” yapmaya başladılar. Beni gözaltına alma emrini daha önceden aldıkları belliydi fakat bu bana tam ev arandıktan sonra ve beni götürmelerine yakın söylendi! İkametgahım olan Ankara’ya götüreceklerdi. Arkadaşlarımın evinde bilgisayarıma, telefonuma ve flash belleklerime el kondu. Daha sonra öğrediğim kadarıyla da Ankara’da ailemin yaşadığı eve de aynı saatlerde girilmiş. Bilgisayara, film ve müzik cdlerine, okul için kaynak kitaplarıma veromanlarıma bile el konulmuş, ailem huzursuz edilmişti. Misafir kaldığım öğrenci evindeki arkadaşlarım huzursuz edildiği gibi.
Benim gibi Bolu’dan,Eskişehir’den Ankara’ya getirilen 3’ü öğrenci 6 arkadaşım daha vardı. Bir hafta önce de Kocaeli’de öğrenci  bir arkadaşımız daha tutuklandı.THKP-C Direniş Hareketi’ne üye olduğumuz iddaa ediliyor. Bizler izinli, yasal, vergisi ödenen aylık çıkan ODAK Dergisi okurlarıyız. ODAK Dergisi çeşitli aydınların, yazarların yazılarının yayınladığı, ezberci eğitim sistemine alternatif sorgulayan, tartışan, eşit, parasız anadilde eğitim sistemini savunan, gündemi tartışan, yolsuzluğa,yoksulluğa, haksızlığa ve her türden gericiliğe karşı olan bir dergidir.
Salı günü sabah otobüsle ikametgahım olan Ankara’ya getirildim. Gözaltı süresi uzadıkça uzadı.Cuma sabahı savcılığa ifade vermek üzere 6 arkadaşımla götürüldük.Savcı bana ”1 Mayıs’a katılmışsın,12 Eylül darbesiyle asılan Teğmen Ömer Yazgan’ın mezarını ziyaret etmişsin” dedi.Evet 1 Mayıs devletin resmi bayram ilan ettiği bir gündür. Darbe sonucu idam edilen insanların da mezarını ziyaret ettim, katıldığım hiç bir miting, anma töreni yasadışı değildir, dedim ve diğer arkadaşlarımla beraber mahkemenin verdiği kararla tutuklandım. Ankara Sincan Kadın Kapalı Hapishanesine getirildim. Hopa davasından tutuklanan öğrencilerin tahliye edildiği hafta bizler yasal olan miting ve anmlar gerekçe gösterilerek örgüt üyeliğinden yargılanıyoruz. Hapishanelerde tutuklu bulunan 500 öğrenciye bizler de dahil olduk.
Devletin kendisinin bayram ilan ettiği 1 Mayıs İşçi Bayramı yasa dışı mı oldu? 12 Eylül’de asılan insanların mezarlarını ziyaret etmek yasa dışı mı? Başbakan Erdal Eren’in mektubunu okudu, Mecliste ve gözleri yaşlı şekilde okudu hem de. Üstüne üstlük  darbeyi gerçekleştiren Kenan Evren’in yargılanacağını söyledi. Başbakan yapınca yasal, bizler yapınca mı yasadışı oluyor? 1 Mayıs bayramdır ama katılırsanız görürsünüz gününüzü, demek mi oluyor tüm bunlar?
Birlikte getirildiğim Gazi Üniversitesi 4’ncü sınıf Felsefe bölümü öğrencsi Meltem Tuna ile birlikte kalıyorum. Meltem de diğer arkadaşlarım gibi bu yıl mezun olacaktı. Ben de seneye mezun olacaktım. Eğitim hayatımızdan mahrum bırakıldık. Yaptıklarımız yasadışı gibi gösterilmeye çalışıldı. Bizler gibi birçok öğrenci şu an eğitimlerine devam edemiyor ve hapishanelerde tahliye olacağı günü bekliyor. Sizin aracılığınızla sesimizi duyurmak istiyoruz. Sesimize ses olun. Bizler bu ülkenin gençliğiyiz. Gençlik gelecek demektir. Gençliği hapse atılmış bir ülke ne kadar gelişip ilerleyebilir? Sizlerin bu anlamda desteğini bekliyoruz..Tüm tutuklu öğrenciler adına teşekkür ediyorum..

Reyhan Alkıvılcım
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi-Ankara

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.