1 Mayıs’ta İstanbul ve Ankara’da alanlardaydık

0
339

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda, Ankara’da ise Tandoğan Meydanı’ndaydık.

Maltepe’de meydana çıkan ve Devrimci 1 Mayıs Korteji ile yürüyüş yapan Odak, “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Geleceğimizi Birlikte Kurabiliriz” pankartları ile katıldı. Emekçiler Dayanışması ise, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Emek Mücadelemiz” pankartını taşıdı.

Saat 10.30 da toplanan kitlemizde, hazırlanan pankartların, bayrak ve flamaların yanında “Felaketlere karşı tek gücümüz dayanışma”, “Mutlu bir gelecek bizim de hakkımız”, “Tarlada, fabrikada, evde; emekçi kadınlar her yerde”, “Direnen emekçiler kazanacak” gibi dövizler de taşındı.

Yürüyüşten önce hep beraber halaylar çekildi, sloganlar atıldı. Saat 12.00 gibi başlayan yürüyüş, coşkuyla atılan sloganlarla devam etti.

Maltepe’de düzenlenen 1 Mayıs eylemi, alanda toplanan kitlenin devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu ile başladı ve konuşmaların ardından hep birlikte marşlar okundu.

Eylemde polisin keyfi davranışları da gözden kaçmadı. Açılan pankartlarda İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş gibi devrimci önderler olması bahanesiyle Partizan ve Kaldıraç’tan arkadaşlarımıza saldırı ve gözaltı gerçekleşti.

Ankara’da ise kitle Tandoğan Meydanındaydı. Hazırladığımız dövizlerle yaptığımız yürüyüşün ardından alanda toplanan kitle oldukça coşkuluydu. Eylem, yapılan saygı duruşunun ardından düzenlenen programla devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.