10 Ekim Ankara Katliamı Davası Ankara Adliyesi’nde Başladı

0
1798

129659_310 Ekim 2015’te Ankara’da barış mitingine düzenlenen canlı bomba saldırısında 101 kişi hayatını kaybetmiş, saldırı cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı olmuştu. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmanın üçüncü gününde Antep Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ve duruşmanın ilk günü mahkemeye getirilmeyen üç sanık da duruşmaya getirildi.

Sanık Yakup Şahin’in verdiği ifadeye göre “Polisler bana eline sağlık birkaç da çocuk ölmüş ama önemli değil deyip güldüler. Benimle selfie çektirdiler. Emniyettekiler,  Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı’nın (IŞİD’in Türkiye emirleri) Türkiye’ye gelemeyeceğini söyledi. Emniyettekiler söylediği için bombacının Türkiye’ye gelme işini de onların üzerine attık.” dedi.

İddianamede, Suruç saldırısını da aynı kişilerin organize ettiği belirtildi. İddianamede, Balı’nın da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında “birden çok kasten öldürme” suçundan 100’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile kasten öldürmeye teşebbüs etmek suçlarından 5 bin 83 yıldan 7 bin 820 yıla kadar hapis cezaları istendi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.