10 Ekim Katliamı’nın “İnsanlığa Karşı Suç” Kapsamında İlk Duruşması Yapıldı

0
1276

10 Ekim Ankara Katliamı davasında IŞİD yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası alan ve ilk kez “insanlığa karşı suç”tan hakim karşısına çıkan Erman Ekici’ye ilişkin bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma yapıldı. 

Duruşma öncesi adliye önünde yapılan basın açıklamasında konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “biz sürecin başından bu yana insanlığa karşı suçtan yargılama talep ediyorduk. Adalet talebimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sürecin takipçisi olacağız.” dedi.

Duruşma başlarken müştekilerin kimlik tespiti yapıldığı sırada, dün tutuklanan Suruç Belediye Eşbaşkanı ve katliamda kızı Başak Sidar’ı kaybeden “Hatice Çevik” ismi okunduğunda salondan “Tutukladınız.” sesleri yükseldi.

Sanık Erman Ekici, iddianame kapsamında savunmasını yaparak, Ebu Talha kod isimli kişinin kendisi olmadığını iddia etti. Ekici savunmasında, “Türkiye’de terörist ele başlarına açılmayan dava benim hakkımda açıldı. Ebu Talha hiç araştırılmadı oysa İçişleri Bakanlığı’nın arama listesinde 1,5 milyon TL ödül var. Bu kişi Talip Akkurt’tur ve Ebu Talha ismi ile aranıyor. Şimdi bana Ebu Talha ‘sensin’ deniliyor.” dedi.

Mahkeme Başkanı’nın, tanıkların ifadeleri olduğu, IŞİD yöneticisi olduğu ve tanıklar tarafından Tel Abyad’da görüldüğü sorusuna ise Ekici cevaben, adı geçen tanıkları tanımadığını iddia etti. Yönetici olduğuna ilişkin ise “Yönetici olmam için askerimin olması gerekir.” diyen Ekici, “2012 yılında tanıdığım insanın 2015 yılında eylem yapacağını nerden bilecektim. Cumhurbaşkanı Erdoğan bile bilemedik derken ben avam tabakasından nasıl bilecektim.” savunması yaptı.

10 Ekim Avukat Komisyonu’ndan sanık Ekici’ye çok sayıda soru yöneltildi ancak sanık sorulara yanıt vermedi.

Sanık avukatı Ayhan Fidan ise müvekkilinin “mağdur” edildiğini iddia etti. Ayrıca sanık avukatının IŞİD’in öldürülen lideri Bağdadi’den söz ederken “Halife” demesi salondakiler tarafından tepkiyle karşılandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.