10 Eylül Tutsaklarına Özgürlük

0
1965

10-eylul-tutsaklarina-ozgurlukEzilenlerin Sosyalist Platformu üyeleri 10 Eylül’de sahte belgelerle gözaltına alınarak tutuklanan, Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan’ın da bulunduğu tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.
20 Haziran günü saat 12.30 da Galatasaray Lisesi önünde “10 Eylül Tutsaklarına Özgürlük 26 Haziran’da Beşiktaş’a” pankartıyla biraraya gelen ESP üyeleri adına Fırat Çağlar tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Çağlar, TMY’yla toplumun baskı altına alındığını belirtirken; ESP’nin ardından son olarak DTP ve KESK’e dönük saldırıların da TMY’nın ürünü olduğunu ifade etti. Çağlar, “İşte 10 Eylül tutsaklarının davası bu yüzden çok önemlidir. 10 Eylül davası, yeni TMY’nın ilk deneme tahtasıdır. Bu davada yargılanan sosyalistler halkın vicdanını temsil ediyorlar” dedi.
Açıklama ve eylem boyunca; “Söz, Eylem, Örgütlenme Hakkımız Engellenemez”, “Bize Gücünüz Yetmez Biz Kazanacağız”, “Devlet Terörüne Son” gibi sloganlar atıldı.
26 Haziran günü 10 Eylül tutsaklarının duruşmaya çıkarılacaklarını belirten Çağlar, “Bütün işçileri, emekçileri, kadınları, halklarımızı, duyarlı basını, demokratik kitle örgütlerini, devrimci kurumları 26 Haziran’da Beşiktaş Adliyesi’ndeki duruşmaya çağıyoruz” sözleriyle açıklamayı sona erdirdi.

ESP Duruşması: “Özgürlük İstiyoruz!”

26 Haziran saat 11.00’de Beşiktaş Meydanı’nda bir araya gelen devrimci-demokratik, yurtsever kurumlar 10 Eylül tutsaklarıyla dayanışma amacıyla bir eylem gerçekleştirdiler.
2006 yılı Eylül ayında ESP’ye yönelik yapılan operasyonda, aralarında Atılım Gazetesi Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, Genel Koordinatörü Sedat Şenoğlu, Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan’ın da bulunduğu 17 kişi tutuklanmıştı.
10 Eylül Davasının 7. duruşması öncesinde Beşiktaş Meydanı’nda bir araya gelen kurumlar gerçekleştirdikleri eylemle özgürlük istemlerini dile getirdiler.
Aralarında DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu, PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi, Limter-İş, Tekstil-Sen, TGS, FHDD, Eğitim Sen 1, 2 ve 4 No’lu Şube Başkan ve Yöneticileri, ESP’li Emekçi Memurlar, SGD, İHD, SDP, Sosyalist Parti, Halkevleri, TAYAD’lı Aileler, ÇHD, Emekli-Sen 5 No’lu Şube Yöneticileri, BDSP, Adalılar Kültür Merkezi, ÖGD, TÖP, SODAP, Dayanışma Sendikası, EHP, DTP, Atv-Sabah grevcileri ve Barış Anneleri’nin de destek verdiği eylemde, “Özgürlük İstiyoruz” ve “Bize Gücünüz Yetmez” pankartları açıldı.
Eylemde, ESP adına Hüseyin Akçiçek basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamada Akçiçek, TMY son verilmesi gerektiğini ve tutuklu bulunan sosyalistlerin serbest bırakılması vurgusuna yer verdi.
Yapılan eylemin ardından Beşiktaş’taki mahkeme binasına gelen tutuklu aileleri, devrimci-demokrat ve yurtsever kurumlar mahkemeye katıldılar. Mahkemeyi izlemek üzere gelen Kızıl Bayrak muhabiri Ayten Özdoğan GBT kontrolünde aranması olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.
Gün boyu devam eden mahkeme sonucunda Erkan Salduz ve Arzu Torun tahliye edildi. Diğer tutuklu sosyalistlerin duruşması 6 Kasım’a ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.