12 Eylül Darbecileri Yargılansın!

0
1785

12-eylul-darbecileri-yargilansin27 Haziran Cumartesi günü saat 12.30’da Galatasaray Lisesi önünde 27 devrimci-demokratik kurum Geçici 15. Madde’nin kaldırılması talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
“15. Madde Kaldırılsın, 12 Eylül Darbecileri Yargılansın” pankartı ile bir araya gelen kurumlar adına ortak açıklamayı 78’liler Federasyonu Başkanı Nimet Tanrıkulu gerçekleştirdi.
Tanrıkulu, burjuva siyasetçilerinin bir süredir 15. Maddeyi tartıştığını, ancak samimi olmadıklarını ifade etti. Tanrıkulu Geçici 15. Maddenin kaldırılmasının, darbecilerin yargılanmasını getirmeyeceğini belirtti. Kenan Evren’in henüz ortada ciddi bir şey yokken 15. Madde kaldırılırsa ‘yargılanacağıma intihar ederim’ dediğini belirten Tanrıkulu, maddenin kalkması halinde en fazla, yargı karşısında eşit haklara sahip birer yurttaş olmaktan öte bir durum yaratmayacağını, yaşanan paniğe bir anlam veremediklerini söyledi. Tanrıkulu “11 Eylül’ün hesabını soran Ertuğrul Özkök’e de bir çift sözümüz var. Merak etmeyin 12 Eylül darbecilerinden hesap sorulmaya başlandığında, bu ülkenin 11 Eylül’e nasıl geldiği, kimler tarafından getirildiği bu kez hukuki zeminde belgeleneceğinden üç maymunu oynayamayacaksınız” dedi. 12 Eylül darbecilerinin yargılanmadığı bir ülkede darbeciler yargılanıyor-yargılandı denilemeyeceğini ifade eden Tanrıkulu “12 Eylül’le yüzleşmek ve hesaplaşmak için açık tanık olmaya, bilgi ve belgeleri ile yer almaya hazırdırlar!” sözleriyle açıklamayı sona erdirdi.
Açıklamanın ardından Alevi Bektaşi Federasyonu MYK üyesi Hatice Köse kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında 1982 anayasasının tamamen kaldırılmasını, eşitliği savunan bir anayasa yapılmasını talep etti. Hatice Köse’nin ardından Emek Partisi adına kısa bir konuşma yapıldı. Konuşmada darbecilerin yargılanması ve cezlandırılması gerektiği ifadelerine yer verdi. ÖDP adına yapılan konuşmada ise; Kenan Evren’in Referandum önerisine ‘hodri meydan’ denildi. Açıklama, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği adına Tahsin Yeşildere’nin konuşmasıyla devam etti. Yeşildere 12 Eylül’ün üniversiteler ve öğretim üyeleri üzerinde çok büyük zararlar verdiğini belirtti. 12 Eylül’ün mimarı generallerin yargılanmasının yeterli olmadığını, darbecilerle işbirliği içerisinde bulunan rektörlerin, sivillerin de yargı önüne çıkması ve hesap vermeleri gerektiği belirtti. Son olarak 12 Eylül mağdurlarından yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik söz aldı. Çelik, eşi İrfan Çelik’in Davutpaşa Askeri Cezaevi’nde 12 Eylül’de tutuklu bulunduğunu, sorgusunun ardından aradan iki gün geçtikten sonra cenazesinin bir yere atıldığını belirtti. Çelik, “yetkililer bunun bir intihar olduğunu ilan ettiler. Darbenin birinci dereceden sorumlusu Kenan Evren intihar edeceğini söylüyor. Hiç beklemesin. Bugüne kadar toplumun sırtında asalak olarak yaşadı ve bizlere hesap vermekten kaçındı. Bugün bu mücadelenin yükselmesi, hesap verme bilincimizin artması, bu kavgayı daha ileri taşımak için bir örnek oluştursun” sözleriyle konuşmasına son verdi.
Açıklamada “Gün Gelecek Devran Dönecek Darbeciler Halka Hesap Verecek” sloganı atılırken; 5 Temmuz günü MMO’da düzenlenecek forum çağrısıyla son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.