Sabah-ATV Grevi Devam Ediyor

0
1494

sabah-atv-grevi-devam-ediyor13 Şubat tarihinden bu yana sendika mücadelesi veren Sabah-ATV işçilerinin direnişi 135. gününü geride bıraktı. Her Cumartesi gerçekleştirdikleri eylemle direnişlerine devam eden Sabah-ATV işçilerinin Taksim’de yaptıkları yürüyüş bir kaç haftadır polis engeline takılıyor.
27 Haziran günü saat 19.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen Sabah-ATV işçilerinin direnişine; grevde olan işçilerin, devrimci demokratik kurumların verdiği destek her gün daha da çoğalarak devam ediyor.
Eylemde “Sabah-ATV Grevi Sürüyor Dayanışma Büyüyor” pankartının yanı sıra “ATV Seyretmiyoruz, Sabah Okumuyoruz Greve Destek Ver”, “Sendikasızlaştırmaya Hayır”, “Çalık Elini Sendikamdan Çek” ve “ATV, Sabah, Grev” dövizleri taşındı.
Tramvay Durağı’nda bir araya gelen grevci işçilerin Galatasaray Lisesi önüne doğru yapmak istedikleri yürüyüşün önü polis barikatı ile kesilince oturma eylemine geçildi.
Grevci gazeteciler adına basın açıklamasını, Sabah-ATV’de çalışırken işten atılan ilk kişi olan Cengiz Erdinç okudu. Erdinç, grevlerinin 135 gündür devam ettiğini, grev başladığı zaman 10 kişi olduklarını ve işveren tarafından ciddiye alınmadıklarını ve sayılarının her geçen gün arttığını ve siyasi iktidara kâbuslar gördürecek kadar güce ulaştıklarını ifade etti. Erdinç, “sendikal faaliyetlerimiz nedeniyle işten çıkarıldığımızın mahkeme kararıyla tescillenmesinin ardından Turuvaz patronu Ahmet Çalık, şirketin CEO’su ve Başbakan’ın damadı Berat Albayrak, medya grubundan sorumlu olan damadın kardeşi Serhat Albayrak ve başka yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi. Anayasadan aldıkları örgütlenme hakkını engellemek için her yolu deneyen işverenlerin hüküm giymeleri halinde benzer durumda olan diğerleri için örnek teşkil edeceğini belirten Erdinç, “hakları çiğnenen bütün işçileri, haklarını çiğneyen patron ve yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz” dedi.
Eyleme, Taksim Gezi Parkı’nda açıklama yapan asistanlar da Sabah-Atv grevcilerine destek verdi. Eylemde “Sabah Okuma, Suça Ortak Olma”, “İşgal Grev Direniş”, “Çalık Elini Sendikadan Çek”, “Tayyip’in Damadı Sendika Düşmanı”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Grev Sürüyor Dayanışma Büyüyor”, “İşçilerin Birliği Barikatı Aşacak”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “ATV İşçisi Yalnız Değildir”, sloganlarının yanı sıra “Avusturya İşçi Marşı” ve “Çav Bella” marşları okundu. Eylem boyunca yoldan geçen insanlara grevci basın emekçilerinin hazırlamış olduğu bildiriler dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.