15-16 Haziran direnişçilerinden Süleyman Dolaşık: “Sarıyer’den ve Beşiktaş’tan gelen işçilerle buluştuk. İşte o zaman yol açıldı. İşçiye jop vuran polisler Gültepe’ye doğru kaçmaya başladı”

0
249

Merhaba, ben 1967 Aksan işçisiyim. Sendikayı orada tanıdım. Sendikada yürüttüğümüz örgütlenme nedeniyle o yıllarda işten çıkartıldım.

Daha sonra Kartal’dan Mecidiyeköy’e geçerek Profilo fabrikasında işe başladım. Profilo sendikalı bir iş yeriydi. Bir süre sonra ünitede sendikanın kapatılacağını söylemeye başladılar. 14 Haziran 1970 günü usta Ali Osman Gökdemir geldi, “Yarın sabah kartlarınızı basın ama çalışmayacağız” dedi.

15 Haziran günü direnişi biraz fabrika içinde biraz dışında geçmişti. Saat 16.00 gibi Kemal Türkler’in tutuklandığı haberi geldi. 15 Haziran sabahı fabrikada hiç bir işçi içeri girmeden fabrikanın meydanında toplandık. Ali Osman ve İsmail Barlık arkadaşlar ile Levent’e doğru yürüyeceğiz. Giderken Tekel ilaç ve likör fabrikasındaki işçiler de bizlere katılacaklardı. Yürüyerek Zincirlikuyu’yu geçtik ve yolumuzu polis kesti. Yaşanan arbedenin ardından yol açıldı.

Gültepe’deki Tekfen’e kadar tekrar yürüdük. Polisler yolu tekrar kazanmışlardı. İşçiler ise çok daha kalabalık olmuştu. Sarıyer’den ve Beşiktaş’tan gelen işçilerle buluştuk. İşte o zaman yol açıldı. İşçiye jop vuran polisler Gültepe’ye doğru kaçmaya başladı.

Ayakkabısını, şapkasını bırakan polislerden kaçan kaçana. O anları görüp yaşamak gerek. Yaşasın 15-16 Haziran direnişi.

15-16 Haziran mücadelesinde yollarda, fabrikalarda yürüyen ve bu mücadeleyi büyüterek bugün dimdik ayakta kalanlara, onurlu sendikal mücadele yürütenlere selam olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.