3. Havalimanı İşçilerine Tahliye Kararı

0
1263

İstanbul Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için haklarında dava açılan 31’i tutuklu, 61 işçinin yargılandığı mahkemenin ilk duruşması dün görüldü.

Duruşmada 30 işçinin adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine karar verilirken, işçilerden Serhat Bilici’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme kararında “Sanık Serhat Bilici dışında tüm sanıkların sorgu ve delillerinin tespit olması, suçların yasadaki alt ve üst sınırı tutuklu kaldıkları süreye göre bu aşamada haklarında adli kontrol kararı verilmek suretiyle tahliye edilmelerinin ölçülü olacağının kanaatine varılmakla tüm tutuklu sanıkların ayrı ayrı tahliyelerine… Sanık Serhat Bilici’nin sorgu ve delillerinin tespiti ve ayrıca ek savunmalarının tespiti için adresi itibariyle işlem yapılmasına… Tüm salıverilen sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesi nedeniyle CMK 109/3-a maddesi gereğince yurt dışına çıkış yasağı ve haftanın Pazar günü ikametlerine en yakın karakol birimine imza karşılığı başvuru şeklinde adli tedbir uygulanmasına… Diğer tutuksuz sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin talepleri kuvvetli suç şüphesi gösterir somut olaylar sebebiyle reddiyle taleplerinin ayrı ayrı devamlarına… karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Duruşma boyunca çağdışı çalışma koşullarını, yaşadıkları sorunları ve haksızlıkları anlatan işçi ve sendikacıların, “kuvvetli suç şüphesi” sebebiyle adli kontrol ve yurt dışı yasağı alması ise tepki çekti. Avukatların, işçilerin duruşmadan vareste tutulmaları yönündeki talebi de reddedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.