AB İLE TÜRKİYE ARASINDA MÜLTECİ ANLAŞMASI

0
1873

indir

Mülteci akını, bir ‘kriz’ olarak değerlendirilip, insani olmayan yollarla çözülmeye çalışılıyor. Bu konuda her ülke topu başkasına atarken Türkiye ise, “Ne koparabiliriz!(?)” anlayışıyla hareket ediyor. Ortadoğu’daki savaşın son bulması için değil, bizzat kışkırtıcılığı için çalışıp, insanlara topraklarında huzurlu bir yaşamı reva görmeyen kapitalist liderler, yetmezmiş gibi zorunlu göçün mağduru olan mültecileri siyasi malzeme olarak kullanmaya devam ediyor. Günümüzde tehcir, “Demokratik yöntemlerle” gerçekleştiriliyor.

Financial Times, AB’nin, göçmenlerin Türkiye topraklarında alıkonulması için, yeni mülteci kampları kurulması amacıyla, ek bütçe ayrıldığını yazdı.

Financial Times gazetesinin haberi şöyle;

“Türkiye’de mülteci kamplarının kurulmasında kullanılacak paraya ek olarak, AB yetkilileri, Türk vatandaşlarına AB vizesi ve Türkiye’nin AB üyelik görüşmelerinin canlandırılması dâhil, bir anlaşma imzalanmasını beklediklerini söyledi.”
“Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya akınını sınırlandıracağı, taraflara karşılıklı yarar sağlayacak bir ilişkinin mümkün olduğunu ifade etti.”

“Ayrıntıların nihai şeklinin Kasım sonu veya Aralık başında düzenlenecek zirvede verilmesi planlanıyor.”

“Avrupa Komisyonu üyelerine, 3 milyar euro’luk yardımın 2,5 milyar euro’sunu, gayri safi milli gelirlerinden doğrudan Türkiye’ye ödemeleri önerisinde bulundu. Yardımın geri kalan 500 milyon euro’luk kısmı da AB bütçesinden tamamlanacak. Bu da, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın sırasıyla 410 milyon euro, 386 milyon euro ve 534 milyon euro ödemeleri anlamına geliyor.”
“Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin Türkiye’yi yardıma ikna etmeye çalışırken ‘siyasi bir bedel ödemek zorunda kaldığı’ savını reddediyor. Göçmen krizini ele alış biçimiyle parti içinden de giderek tepki çeken Merkel, ‘Bu açıkça yeni bir durum’ dedi.”
Financial Times’ın haberine göre Valletta zirvesinde AB liderleri ayrıca, göç veren Afrika’ya da yoksullukla mücadele için 1,8 milyar euro’luk fon ayırma kararı aldı.

Haberde ayrıca, AB liderlerinin gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile özel bir zirvede bir araya gelebileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.