Saldırıdan kurtulanlar anlatıyor: “Birkaç kez şarjör değiştiren saldırganlar çok gençti ve maskeleri yoktu!”

0
1510

Paris saldırısındaTanıklar

Saldırıdan yaralı kurtulanlar, maske takmayan, çok genç olduklarını belirttikleri saldırganların, birkaç kez şarjör değiştirdiğini anlattı.
Paris’teki saldırılarda çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği yer olan Bataclan konser salonunda, bir metal müzik grubunun konserini dinlemeye gelen ve şans eseri saldırıda ölmediğini söyleyen Europe 1 kanalının muhabiri, saldırganların çok genç olduğunu söyledi.
KatliamdanKurtulanlar

“Konser sürerken birkaç silahlı adam içeri girdi. İki ya da üç erkekti, maske takmamışlardı. İçeri girip Kalaşnikofa benzeyen silahlarla kalabalığa gelişigüzel ateş açtılar. 10-15 dakika sürdü. Salonda panik yaşandı. Saldırganlar, en az üç kez silahlarını yeniden doldurma fırsatı buldu. Çok gençtiler.” dedi.
Bataclan konser salonundan sağ kurtulan ve ismi açıklanmayan bir tanık, Fransız Liberation gazesine şunları anlattı: “Müziğin volümü oldukça yüksekti. Silah seslerini duydum, arkamı döndüm ve arka kapının orada, şapkalı bir kişinin siluetini gördüm. Benim bulunduğum yöne doğru ateş açtı.” diyerek yaşadıklarını anlattı.
Aynı kişi,
“İnsanlar yere düşmeye ya da kendilerini yere atmaya başladı. Sanırım yanımdaki adam da öldü.

“Koştum, güvenlik bariyerini aştım ve sahneye yakın olan ilk grupla beraber salondan çıktım. Yangın çıkışından çıktık. Birinci kattaki bir cafeye girip, kapıya batikat kurduk. İnsanlara olanları anlattığımızda bize hemen inandılar. Burada savaş vardı, kısa bir süre öncesine kadar silah sesleri vardı.” diyerek olay hakkında bilgi verdi.

Saldırıların yaşandığı sırada Stade de France’da Fransa-Almanya hazırlık maçı oynandığını ve o esnada stadda bulunduğunu söyleyen Vincent isimli bir gazeteci, dışardan bomba sesleri geldiğinde staddaydım, insanlar ne olduğunu anlamadı. Olayı twitter’dan öğrendik, dedi. Gazeteci Vincent’in Liberation‘a yaptığı açıklama şöyle:
“İlk yarıda iki büyük patlama ve daha sonra da bir büyük patlama duyduk. Maç hiçbir şey yokmuş gibi devam ediyordu ama biz herşeyi Twitter’den takip ediyorduk. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın stadyumdan çıkarıldığını da oradan okuduk, biz bir şey görmedik.

paris saldırısıstad

“Maçın ikinci yarısında stadyumun üzerinde bir helikopter dolaşıyordu. Son düdük çaldıktan sonra insanlar sahaya çıktı. İnsanlar endişeliydi, dışarda neler olduğundan emin değillerdi. Çıkış için güney, kuzey ve batı kapılarını kullanmamızı isteyen bir anons yapıldı ama beş dakika sonra gidenlerin çoğu heri dönmüştü.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.