ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etti

0
1323

29D3450A-CA7A-47C8-A3C9-82CCE232EABAABD’li Cumhuriyetçiler uzun süredir Tel Aviv’deki büyükelçiliğin Kudüs’ e taşınması gerektiği yönündeki taleplerini getiriyordu. Ancak bugüne kadar ki hiç bir Amerikan hükümeti bu yönde bir adım atmamıştı.
İsrail’in Aralık 2016 da Kudüs’ü başkent ilan etmesinin ardından ABD bu hamleyi destekleyeceğini duyurmuştu.
Beklenen açıklama bugün geldi ve Trump, Beyaz Saray’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını resmen duyurdu.

Trump açıklamasında şu sözlere yer verdi:
“20 yıldan uzun süredir tüm başkanlar bu yasanın gereğini yapmayı ertelediler ve buna gerekçe olarak barış çabalarını gösterdiler. Bu sürenin ardından şu anda daha önce olmadığı kadar İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir barışa yakınız. Aynı formülü uygulayarak farklı veya daha iyi bir sonuç elde edileceğini düşünmek ahmaklık olur. Dolayısıyla şu anda Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir.”

Bunun yanı sıra Beyaz Saray’dan telekonferans yöntemiyle yayına bağlanan üst düzey bir yetkili, büyük elçilikte yüzlerce insanın çalıştığını bu insanların can güvenliğinin sağlanarak Kudüs’e yerleştirilmesinin ve elçilik binasının yapımının zaman alacağını söyledi. ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk ve tek ülke konumunda.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan etmesi FHKC dışındaki Filistinli örgütlerden de tepki topladı. HAMAS, Kudüs’ün başkent ilan edilmesi halinde Filistin halkını intifada’ya çağırırken, Trump’ın “cehennemin kapılarını açtığını” belirtti.

6 Aralık 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.