ABD Filistin’in BM’ye tam üyeliğini engelledi

0
95

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Filistin’in Birleşmiş Milletler’e tam üyeliği lehine yapılan oylamayı veto etti. Cezayir tarafından sunulan metin on iki lehte ve bir aleyhte oy alırken, İngiltere ve İsviçre ise oylamada çekimser kaldı.

Metin, Genel Kurul’a “Filistin Devleti’nin Birleşmiş Milletler’e üye olarak kabul edilmesi” tavsiyesinde bulunulmasını öngörüyordu. Filistinliler yıllardır tam üyelik için çağrıda bulunuyorlar.

Filistin yönetimi ABD’nin bu adımını kınadı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ofisinden yapılan açıklamada, “Amerika’nın Filistin’e, halkına ve meşru haklarına yönelik bu saldırgan politikası, uluslararası hukuka karşı apaçık bir saldırı teşkil etmekte ve bölgeyi daha da uçurumun eşiğine sürükleyen halkımıza yönelik soykırım savaşının (…) sürdürülmesi için bir teşvik niteliği taşımaktadır” denildi.

İsrail, Güvenlik Konseyi’nin bu önergeyi tartışıyor olmasını bile defalarca eleştirerek bunu “ahlaksızlık” olarak nitelendirdi. İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan “Bu Konsey ile konuşmak bir duvarla konuşmak gibidir” dedi. Oylamanın hemen ardından İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz ABD’nin vetosunu övdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.