Uluslararası Af Örgütü: İran’daki Eylemlerde 106 Kişi Hayatını Kaybetti

0
878

Uluslararası Af Örgütü İran’da 15 Kasım’da başlayan ve 21 şehre yayılan zammı protestolarında 106 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İran resmî kaynakları ise Uluslararası Af Örgütü’nün aksine ölü sayısının 12 olduğunu ve bunlardan 4’ünün güvenlik görevlisi olduğunu açıklamıştı.

Uluslararası Af Örgütü, raporu görgü tanıklarının ifadesine ve insan hakları aktivistlerinden alınan bilgilere dayandırdığını açıklayarak şimdiye kadar 106 kişinin eylemlerde yaşamını yitirdiğini iddia etti. Ayrıca Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma Direktörü Philip Luther, “Yetkililer bu acımasız ve ölümcül müdahaleleri derhal sonlandırmalı, insan yaşamına saygı göstermelidir” dedi.

Eylemlerin başlamasından 1 gün sonra ülkede internet kesintileri başlamıştı. Uluslararası internet erişim kısıtlamalarını gözlemleyen sivil toplum kuruluşu NetBlocks, İran’da protestoların bu yana internet erişimleri sıradan seviyelerin yüzde 4’üne düşürüldüğünü açıkladı.

Ulusal internet ve telekomünikasyon karartmaları devam ederken bazı kullanıcılar sanal özel ağlar (VPN) ve diğer yollarla internete erişebiliyor.

Ülkedeki internet kesintisine de değinen rapor, “İnternet üzerinden iletişimi kesmek ifade özgürlüğüne sistematik bir saldırıdır ve yetkililerin saklayacak bir şeyleri olduğunu göstermektedir. İranlı yetkililer, insanların bilgi paylaşmalarını ve fikirlerini özgürce ifade etmelerini sağlamak için internete ve sosyal medyaya erişim üzerindeki tüm kısıtlamaları derhal kaldırmalıdır.” diye belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.