Grup Yorum Üyelerine Tahliye

0
955

Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davanın bugün görülen 7. duruşmasında tahliye kararı verildi.

Bugün Çağlayan Adliyesinde görülen duruşmada tutuklu bulunan Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek, Fikret Akar, Yeliz Kılıç, Dilan Uludağ tahliye edildi.

Duruşmaya grup üyeleri Yeliz Kılıç, Helin Bölek ve Fikret Akar katılırken, Dilan Uludağ ve Bahar Kurt Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmada konuşan Bahar Kurt, adalet için açlık grevinde olduklarını, sömürü çarkını anlatan türküler söylediklerini belirterek, “Bu böyle olmamalı dedik ve terörist ilan edildik. Türküleri yapanlar ölebilir, hapsedilebilir ama türküler ölmez. Bugün Şili sokaklarında yine Victor Jara’nın, Pinochet diktatörlüğünde katledilen Jara’nın şarkıları yankılanıyor. Jara öldü ama türküleri hala yaşıyor.” dedi.

Grup Yorum üyeleri, konser yasaklarının kaldırılması, tutuklu üyelerinin serbest bırakılması ve İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması talepleriyle açlık grevine başlamışlardı.

Güncelleme 18:53

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2’si Grup Yorum üyesi olan 5 kişinin tahliyesine itiraz etti. 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi ise “Mahkememizce verilen tahliyeye ilişkin ara kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmaması dolayısıyla işbu karara yönelik itirazın yerinde görülmemesi” ifadesini kullandı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itiraz talebini reddederek nihai karar için 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.