ABD, İsrail’e yeni savaş uçağı ve bomba sevkiyatına onay verdi

0
138

ABD’nin, kamuoyuna duyurmadan, İsrail’e milyarlarca dolarlık yeni savaş uçağı ve binlerce yeni güdümsüz bomba sevkiyatına onay verdiği ortaya çıktı.

ABD yönetimi, kamuoyuna açıklamadan İsrail’e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışına onay verdi. 2,5 milyar dolarlık satışa ilişkin ilk Kongre onayı 2008 yılında yapılan bir bildirime dayandığı için ABD Dışişleri Bakanlığı bu sefer kamuoyuna ve Kongre’ye herhangi bir bildirimde bulunmadı.

Washington Post (WP) gazetesi, ismi açıklanmayan Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Biden yönetiminin yakın zaman önce İsrail’e yeni silah sevkiyatını onayladığını açıkladı. Haberde, Biden yönetiminin söz konusu sevkiyatları daha önceki Kongre bildirimlerine göre yaptığı için bu sefer Kongre’ye bildirmeden ve kamuoyuna duyurmadan gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Söz konusu silah onaylarının, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın bu hafta Washington’a gerçekleştirdiği ziyaretin hemen ardından yapılması dikkat çekerken, WP’ye konuyla ilgili değerlendirme yapan bir Beyaz Saray yetkilisi,“İsrail’in kendini savunma hakkını desteklemeyi sürdürüyoruz, (İsrail’e silah yardımını) Koşula bağlamak gibi bir politikamız yok” yorumunu yaptı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.