ABD Ukrayna için 325 milyon dolarlık yardım paketini onayladı

0
195

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmenin ardından Ukrayna’yı 325 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketiyle destekleyeceğini açıkladı.

Biden, hava savunma sistemleri ve diğer silahları içeren yardım paketinin Ukrayna’ya kışın yardımcı olacağını söyledi. ABD ayrıca ilk “Abram tanklarını” da önümüzdeki hafta Ukrayna’ya teslim edecek.

Biden ile görüşmesinde Zelensky, Rusya’ya karşı savunma mücadelesinde devam eden desteği için ABD’ye teşekkür etti. ABD’nin yeni askeri yardım paketinin çok güçlü ve “tam da askerlerimizin şu anda ihtiyaç duyduğu şeyleri” içerdiğini ifade etti. Zelensky, ABD’ye sadece yeni yardım için değil, savaşın “575 günü boyunca” verdiği destek için de teşekkür ettiğini vurguladı. ABD savaşta Ukrayna’nın ana müttefiki ve son 19 ayda milyarlarca liralık askeri yardım sağladı.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Zelensky Washington ziyaretinin ardından sürpriz bir şekilde Kanada’ya geçerek Başbakan Justin Trudeau tarafından kabul edilmek istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.