AB’den muhalif gazetecinin gözaltına alınmasına sert tepki: “Uçak kaçırmanın sonuçları olacak”

0
471

Belarus’un Ryanair’e ait bir uçağı indirerek uçaktaki bir muhalif gazeteciyi gözaltına almasına AB’den sert tepkiler geldi. Von der Leyen, “uçak kaçırma” olarak nitelendirdiği olayın sonuçları olacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB), Belarus’un Ryanair’e ait bir yolcu uçağını zorla Minsk’e indirerek uçaktaki muhalif gazeteci Roman Protaseviç’i gözaltına almasına tepki gösterdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “uçak kaçırma” olarak niteledi. Von der Leyen, paylaşımında “Belarus’un çirkin ve yasa dışı davranışının sonuçları olacağını” ifade etti. Von der Leyen, Ryanair uçağının kaçırılmasında parmağı olanların yaptırımlara tabii tutulması gerektiğini belirterek, tutuklu gazetecinin de derhal serbest bırakılmasını istedi.

Almanya’dan yatırım uyarısı

Olaya Alman siyasetçilerden de sert tepkiler geldi. Alman Yazı İşleri Ağı’na (RND) konuşan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin dış politika uzmanı Norbert Röttgen, “Gelen bilgilerin teyit edilmesi halinde, inanılmaz bir devlet teröründen söz edilebileceğini” ifade etti. Röttgen, olayın net sonuçları olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hür Demokrat Parti’den de (FDP) Belarus’un ulusal havayolu şirketi Belavia’nın AB’ye inme hakkının alınması önerisi geldi. FDP Federal Meclis Grup Başkanı Alexander Graf Lambsdorff, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nın iki AB ülkesi arasında sefer gerçekleştiren bir uçağa müdahale ederek kırmızı çizgiyi aştığını belirterek, Lukaşenko’nun bundan sonra bir suçlu muamelesi görmesi gerektiğini savundu.

Ne olmuştu?

Yunanistan’dan Litvanya’ya giden bir yolcu uçağı bomba ihbarı iddiasıyla zorla Minsk’e indirilmiş ve Belaruslu muhalif gazeteci Roman Pratasevich, Belarus devleti tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 26 yaşındaki Pratasevich’in idam cezasıyla karşı karşıya olduğu belirtilirken, gözaltı emrinin ise bizzat Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından verildiği ifade ediliyor.

Kaynak: DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.