Abdullah Cömert’i vuran katil polisin cezasını yargıtay onadı: 6 yıl 10 ay 15 gün

0
865

Gezi Direnişi sırasında gaz bombası ile hedef alarak Abdullah Cömert’i katleden katil polisin 6 yıl 10 aylık cezası Yargıtay tarafından onandı.

Hatay’daki Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla vurularak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in davasında katil polis Ahmet Kuş’a verilen 6 yıl 10 ay 15 günlük hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Katil polis kararın ardından tutuklandı.

Cömert ailesinin avukatı Hatice Can yargıtay kararını sosyal medya hesabından duyurarak, kararın yetersizliğine değindi.

Avukat Can kararla ilgili şunları söyledi: “Yargılama, olayın olduğu Antakya’da değil Balıkesir’de yapılarak adalete erişim hakkımız sınırlanmış ve ihlal edilmiştir. Yargılama yapan mahkeme olay yerinde keşif dahi yapamamıştır. Her duruşma için 1200 km yolu gidip gelmek zorunda bırakıldık.

Kasten işlenen bir fiil olduğu açıkken sanık kasten öldürmeden alması gereken cezayı almamıştır. #AbdullahCömert bir ara sokakta hedef gözetilerek gaz fişeği ile başının arka kısmından vurulmuştur.

Dosyada ceza alan kişi sadece bir tane polis memurudur. Oysa o gün gaz kullanımı konusunda emir talimat veren amirlerin dosyaya dahil edilmesi gerekirken, başka kimse yargılanmamıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.