Agrobay tarım işçileri gaspedilen haklarını almak için eylemlerini Alman ve Rus Konsolosluğu önüne taşıyor

0
75

İzmir Bergama’da bulunan Agrobay tarım işçileri, sendikalaştıkları için yaklaşık bir ay önce haksız şekilde işten atıldılar.

Kölelik koşullarında çalıştırılan, izin ve ücret hakları gaspedilen işçiler çalıştıkları süre boyunca yoğun baskıya ve sömürüye maruz kaldıklarını belirtmişlerdi.

Yaşadıkları haksızlıklara karşı Tarım-Sen’de örgütlenmeye başlayan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu sera işçileri işsizlik maaşı ve tazminat haklarını alamayacak biçimde işsiz bırakıldılar.

İşçiler, haklarını aradıkları için direnişleri boyunca birçok kez darp edilerek gözaltına alındılar.

Eylemlerini kırmak için işçileri alana taşıyan minübüse jandarma ekipleri tarafından yüksek tutarlarda cezalar kesildi. Ayrıca işçilerin alana gelmelerini engellemek için savcılık tarafından alana yaklaşmama kararı çıkartıldı.

Tarım emekçileri sendikalarıyla birlikte 29 gündür kararlıca direniyor.

Şirket Migros ve BİM gibi marketlere domates üretimi yapıyor. Ayrıca Almanya ve Rusya gibi ülkelerle tarım ürünleri ticareti yapıyor.

İşçiler bir süte önce şirket ürünlerini boykot etme çağrısı yapmıştı.

Emeği ve geleceği için haklarını arayan mücadeleci işçiler yarın (20 Eylül) eylemlerini İstanbul’da bulunan Alman ve Rus konsolosluğu önüne taşıyacak.

İşçiler 20 Eylül Çarşamba günü saat 12.00’da İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Alman Konsolosluğu önünde, 13.30’da ise yine Beyoğlu’ndaki Rus Konsolosluğu önünde olacaklarını duyurdu ve duyarlı kamuoyunu kendilerine destek vermeye çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.