Akar Tekstil patronu, görüşmeye çağırdığı DERİTEKS Genel Başkanı’na silahlı saldırı düzenledi

0
85

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Akar Tekstil isimli firmanın patronu Hayrettin Akar’ın kardeşi Onur Akar, görüşmek için çağırdıkları DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz ve beraberindeki sendika yöneticilerine silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda Makum Alagöz yaralandı.

Uzun bir süredir işçilerin haklarını vermeyen ve konkordato ilan eden Akar Tekstil patronu fabrikadaki makineleri taşımaya başlamıştı. Fabrikadan alacağı ücretleri bulunan işçiler DERİTEKS önderliğinde haklarını talep ediyordu.

Evrensel’in haberine göre patron, DERİTEKS’i görüşmeye çağırdı. Sendika yöneticilerine pusu kuran Onur Akar onlara silahıyla ateş ederken Genel Başkan Makum Alagöz yaralandı. Alagöz ile görüşmeye gelen Örgütlenme Daire Başkanı Binali Tay, Genel Koordinatör Engin Çelik ve sendika örgütlenme uzmanı Cihan İşçi ise yara almadan kurtuldu.

“Bize pusu kuruldu”

Olaya ilişkin açıklama yapan DERİTEKS Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi, “Sendika binasında işçilerle toplantı yaptığımız sırada Akar patronu Hayrettin Akar, sendika başkanımız Makum Alagöz’ü aradı. Saat 14.30’da fabrikaya görüşmeye çağırdı. Genel merkez yöneticilerimiz, Makum Başkan ve ben fabrikaya gittik. Girişte hol kısmında toplantıyı beklerken insan kaynakları bizi kafeteryaya yönlendirdi. Orada otururken patronun kardeşiyle Onur Akar içeriye gelerek ‘Mutlu musun?’ diye sordu ve silahını çıkararak ateş etti. Makum Başkan bacağından yaralandı. Kendisinin hayati tehlikesi yok ve şu an tedavi altında. Bize pusu kuruldu” dedi.

“Sadece başkana değil bize de yapıldı”

Olayın ardından Makum Alagöz hastaneye kaldırılırken işçiler sendika başkanını sahiplenmek için hastaneye gitti. Hastane önünde bekleyen işçilerden biri, “Geçen ayın ücretlerini alamadık. Bizim onlar gibi paramız, lüks villalarımız yok. Evim kira, 6 bin lira ödüyorum. Ama şu an ödeyemediğim için ihtarname geldi evi boşatmam için. 9 yaşında çocuğum var, onu masraflarını karşılayamıyorum. Eşimle birlikte burada çalışıyorduk. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum. Bu saldırıyı yapanlar hesap vermeli. Bu sadece başkana değil bize de yapıldı. Biz hakkımızın peşindeyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.