AKP ve MHP teklif verdi: Baraj yüzde 7’ye düşecek, yeni değişiklik önerisi Meclis’e sunuldu

0
227

AKP ve MHP’nin birlikte çalıştığı, seçim barajını yüzde 7’ye düşürecek düzenlemenin de yer aldığı yeni siyasi partiler yasası TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, yeni seçim barajı kanunu teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını belirtti.

Hazırlanan Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

“Barajın yüzde 7’ye düşürülmesini teklif ediyoruz”

Konu hakkında konuşan Hayati Yazıcı, Yazıcı, “15 maddelik yasa teklifiyle yüzde 10 olan seçim barajını yüzde 7 olarak teklif ediyoruz. Siyasi partilerin TBMM’de grup kurma şartını kaldırıyoruz” dedi.

15 maddelik teklif AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla verildi. Teklif kabul edilirse seçim barajı yüzde 7’ye düşürülecek. Seçimlere katılabilmek için Meclis’te grup kurmak yeterli sayılmayacak, örgütlenmesini yeterli oranda tamamlayan partiler seçimlerde yer alabilecek. 

Teklifle, ittifakı oluşturan partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı, seçim bölgesinde ittifak içinde elde ettiği oy sayısı esas alınarak, D’Hondt uygulamasıyla belirlenecek.

BBP karşı çıkıyor

Cumhur İttifakı’nın en küçük ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yüzde 7 baraja karşı çıkıyor. Destici, AKP ve MHP’nin anlaştığı yüzde 7’lik seçim barajına tepki göstererek, “İttifak ortakları olarak bir araya geleceğiz. Ama bu haliyle kalırsa ben teklife oy vermem” demişti. Destici, daha önce de ittifak sisteminde barajın bir öneminin kalmadığını, yüzde 3 olması gerektiğini dile getirmiş, yüzde 5 olmasına da olumlu bakacaklarının mesajını vermişti.

Barajın düşürülme nedeni MHP

Daha önce barajın düşürülmesinin, MHP’nin oylarındaki gerilemeyle ilgili olduğu yorumları yapılmıştı. Mevzuata göre seçim kanunlarındaki değişikliklerin, uygulanabilmesi için seçimden en az 1 yıl önce yapılması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.