AKP’den muhalefete HSK işin öneri: 2 üye Millet İttifakı’na, 5 üye Cumhur İttifakı’na!

0
717

Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek  7 üye için AKP muhalefete 2 üye, Cumhur İttifakı’na ise 5 üye önerdi. 

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, TBMM tarafından seçilecek 7 Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesini belirlemek için çalışmalara başladı. 7 HSK üyeliği için toplam 118 aday adayı başvurusunu incelemek üzere bir alt komisyon kuruldu. Alt komisyon başvuruları HSK üyeliği kriterlerine uygunluk açısından inceledi.

Alt Komisyon üyesi CHP’li Levent Gök adayların teknik uygunluk kriterlerinin yanı sıra yargı etiği ilkeleri açısından da dikkatle incelenmesi uyarısında bulundu. Bu konuda şerh düşülebileceği ifade edildi.

7 Haziran 2021 öncesi yapılması gereken seçimler için başlayan çalışmalar kapsamında Karma Komisyon, 17 Mayıs’ta toplanarak başvuru sayısını 21’e düşürecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında HSK’ye üye seçimi gereken oy toplamına Cumhur İttifakı’nın da Millet İttifakı’nın da tek başına sahip olmadığına dikkat çekti, uzlaşma arayışı ile ilgili temaslar hakkında bilgi verdi. Elitaş konuyla ilgili şunları söyledi: “İlk görüşmeyi İYİ Parti ile gerçekleştirdik. Millet İttifakı’nı temsil ediyoruz dediler. O zaman 30-16 (Komisyondaki üye dağılımı) ise 7 üyeden 2’si Millet İttifakı’na, 5 tanesi Cumhur İttifakı’na düşer. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’la da görüşme yaptık. Onlar da 3 olmaz mı dediler. Bakın siz 2’ye, biz de 3’e zinhar yok diyoruz, dedik. Bir uzlaşma yoluna doğru gidelim istiyoruz. Genel başkanlarla görüşelim dediler. 

Uzlaşmamızın karşılığında ne pozisyonda olduklarını bekliyoruz. 18 Mayıs günü Karma Komisyon toplantıya başlayacak. Karma Komisyon uzlaşma usul ve esaslarını belirledikten sonra komisyonda bir günde işlem biter. Sonra Genel Kurul’a gelir. 1-2 gün içinde işlem gerçekleşir diye düşünüyoruz. Uzlaşma konusunda biz adımlarımızı attık, tekliflerimizi yaptık. Onlardan cevap beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

Muhalefetten AKP’ye tepki

CHP’li yetkililer HSK seçimine pazarlık konusu olarak bakmadıklarını ifade ederek, “Pazarlık değil, nitelikli bir HSK oluşumu önemli bizim için. 5 siyasi parti bir komisyon kurup mülakat dahil başka bir süreç işletilebilir. Ancak buna sıcak bakmadıkları görünüyor” değerlendirmesi yaptılar.

İYİ Partili yetkililer de AK Parti’nin üye pazarlığına dair açıklamalarını eleştirerek, “HSK’nın bağımsız bir kurul olduğunu unutmuş görünüyorlar. Biz bunu siyasi pazarlığın dışında tutarız. Bağımsız kurulların bağımsız kalması, hukukun ve adalet duygusunun daha fazla zedelenmemesi için Meclis içtüzüğü ve anayasadan kaynaklı bütün imkanlardan sonuna yararlanacağız” değerlendirmesini yaptılar. 

Kaynak: Duvar 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.