AKP’li Gökçek’in vurgunları say say bitmiyor: 35 milyon dolarlık kamu zararı!

0
750

Eski AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptığı vurgunlar “say say bitmiyor” dedirtecek cinsten.

AKP eski ABB Başkanı Melih Gökçek’in, ABB iştiraki olan Belbeton A.Ş.’nin özelleştirilmesi sürecinde şirketi değerinden 35 milyon dolar ucuza sattırdığı ortaya çıktı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 1986 yılında kurulan ve 2012 yılında değerinin çok altında fiyata özelleştirilen Belbeton A.Ş.’deki vurgun, “Bu kadarı da olmaz” denilecek cinsten. 2007-2010 yılları arasında yapılan 17,5 milyon dolar yatırım ile altı farklı üretim tesisine kavuşan ve “alanında Türkiye’de benzeri olmayan” bir şirket statüsü kazanan Belbeton A.Ş.’de yapılan Gökçek vurgunu şaşılacak düzeyde.

ŞİRKET GÖKÇEK’İN AİLE DOSTUNA YARI FİYATINA

Özelleştirilmesi yönünde karar alınan şirket için daha önce ABB şirketleri ile çok sayıda iş yaptığı belirlenen bir firmaya değer tespiti yaptırıldı. 2012 yılında tamamlanan değer tespitinin ardından şirket, Gökçek ailesi ile dostluk ilişkileri olduğu kamuoyunca bilinen bir ismin sahibi olduğu firmaya devredildi.

Şirketin özelleştirilme sürecine ilişkin tarafsız bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda, şirketin asgari bedelinin 29 milyon dolar, normal bedelinin ise 47 milyon dolar olduğu belirtildi. Özelleştirme tutarı ise kayıtlara, 12,5 milyon dolar olarak geçti. Böylelikle, şirketin 12,5 milyon dolara özelleştirilmesi ile 16-35 milyon dolar kamu zararı oluştuğu ifade edildi.

Belediye adına değer tespiti yapan firmanın hazırladığı rapor da özelleştirme sürecinde yaşananları ortaya koydu. Değerleme raporunda, Belbeton’un 2011-2015 yılları arasında 145 milyon TL satış yapacağı öngörüldü. Ancak 2011-2015 yılları arasında Belbeton, ABB’den 1,5 milyar TL tutarında ihale aldı. Şirketin yalnızca 2013 yılında elde ettiği kazancın, özelleştirme bedelinin 1,5 katı olduğu bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.