Basın Özgürlüğü Raporu yayımlandı: Temmuz ayında 60 gazeteci hakim karşısına çıktı

0
685

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı aylık Basın Özgürlüğü Raporu yayımlandı. Rapora göre, son bir ayda 60 gazeteci hakim karşısına çıktı.

Çakırözer’in hazırladığı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre, temmuz ayında hakim karşısına çıkan 60 gazeteciden ikisi için 22 yıl 3 ay hapis cezası istendi. MİT mensubunun cenaze törenini haberleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedilirken, 1 gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunuldu, 3 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 2 gazeteci gözaltına alındı, 3 gazeteci saldırıya uğradı.

Temmuz ayında yandaş olmayan basın-yayın kuruluşlarına yönelik cezalar da hız kesmedi. RTÜK, temmuz ayında TELE 1 ve Halk TV’ye 5’er gün yayın durdurma cezası verdi. Basın İlan Kurumu Temmuz ayında “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber gerekçesiyle Evrensel Gazetesi’ne 5 günlük ilan kesme cezası verdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhuriyet Gazetesi’nde aynı konu ile ilgili yayınlanan üç haber nedeniyle de gazete aleyhinde 250 bin liralık tazminat davası açtı. Ayrıca Oda TV ve Sendika.Org haber sitelerine yönelik erişim yasakları da Temmuz ayında devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.