AKP’nin İktidarda Olduğu Sürede Eğitimdeki Durum: Devlet Okulları Şirketlere Devrediliyor

0
890

AKP iktidarı döneminde devlet okulları şirketlere devrediliyor. 

BirGün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokolle Ticaret ve Sanayi Odası’na devredilirken, Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise yıkılarak külliye yapılması için Bartın Müftülüğü’ne verilecek. Benzer örnekler yine Eskişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İzmir Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi okullarda da görülüyor.

Konuya dair Eğitim- Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, açıklamalarda bulundu. Aydoğan, “Söz konusu okullar çok geniş, büyük ve yeşil alanlara sahip. Bu alanların kullanımı, bu okullarda görevlendirilecek öğretmenlerin belirlenmesi, öğrencilerinin stajlarının planlanması, müfredatın içeriği, kullanılacak ders araç gereçlerinin neler olacağına kadar belirleme hakkı bu kurullara ait. Aynı zamanda bu okulların tarihi geçmişi de var. Okul kültürünü, okulların tarihini, geçmişini yok sayan, ortadan kaldırmayı amaçlayan, öğrencilerin eğitim, öğretmenlerin meslek hakkını şirketlerin inisiyatifine bırakan bir uygulama” dedi.

Feray Aytekin Aydoğan, kamusal eğitimin dini yapılara devredilmesinin ikinci ayağını da Diyanet, müftülükler, cemaat yapıları ile imzalanan protokollerin oluşturduğunun altını çizerek, “Sosyal etkinliklerin yürütülmesi okulöncesinden yükseköğretime TÜGVA’ya devrediliyor. ENSAR, Deniz Feneri Derneği gibi yapılar okullarda ideolojik çalışmalar yürütüyor. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, çeşitli imam hatip liseleri açarak MEB’e bağlıyken özerkliğini ilan ediyor. Bartın’daki meslek lisesine müftülüğe devrinde de olduğu gibi kamuya, halka, eğitim ve bilim emekçilerine, öğrencilerimize ait kamusal alanlar dini yapılara devrediliyor. Benzer bir örnek Edirne’de de bulunuyor. Eğitim Sen olarak hem sermaye ile hem de dini yapılarla imzalanan protokollere karşı hukuk mücadelemizi de, eylemsel mücadelemizi de sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.