HDP Direniş Nöbeti’ne Başladı

0
1510

Diyarbakır’da polisin tüm engellemelerine rağmen grup toplantılarını gerçekleştiren HDP’li vekiller, Direniş Nöbeti’ne başladı. IMG_1226

Halkların Demokratik Partisi, “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” şiarıyla Meclis grup toplantılarını Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda yapacaklarını duyurmuş, ardından ise bir hafta sürecek olan Direniş Nöbeti’ne başlayacaklarını açıklamışlardı.

Halka Barikat 

Grup toplantısı öncesi toplantının yapılacağı alanı barikatlar ile çeviren polis, vekillerin toplantısının izlenmesini yasaklayarak halka barikat oluşturdu. Parkı ablukaya alan ve halkın girişine izin vermeyen polisin kuşatmaya aldığı parkta toplantılarını yapan HDP’li vekiller, kuşatmayı protesto ettiler.  “Türkiye açık cezaevine dönmüştür” tespitinde bulunan vekiller daha sonra volta atarak bu durumu göstermeye çalıştılar.

Direniş Nöbeti Başladı 

Vekillerin Direniş Nöbeti’ne parti yöneticileri de katılarak destek verdi. “Direniş Nöbeti” süresi boyunca her saat başı yaşanacak gelişmelere ilişkin açıklama yapacak olan HDP’li vekiller, yine her gün saat 11.00’de parkta basın açıklaması yapacak.

Direniş Devam Edecek

Diyarbakır’da 31 Temmuz’a kadar “Direniş Nöbeti” tutacak olan HDP’li vekillerin isimleri şöyle: HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Nimettullah Erdoğmuş, Ziya Pir, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir.

HDP’lilerin Direniş Nöbeti, Diyarbakır’dan sonra İstanbul, Van ve İzmir’de de yapılacak. Birer hafta sürecek olan Direniş Nöbeti’nin her birine 10 vekil katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.