AİHM’in İsteği Üzerine Gülmen ve Özakça Hastaneye Götürüldü

0
1587

IMG_2141KHK ile işlerinden edilen ve bunun üzerine açlık grevi başlatan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, AİHM’in talebi üzerine Numune Hastanesi’nde sağlık kurulu tarafından muayene edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre, hastanede sağlık kurulu tarafından muayene edilen iki eğitimcinin raporu Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Gülmen ve Özakça, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak tutukluluklarına itiraz etmişti. İtirazları reddedilen iki eğitimci AİHM’e başvurmuştu.

“İşimi geri istiyorum” talebiyle açlık grevi yapan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluğa yapılan itirazı reddetmesinin ardından AİHM’ye başvurmuştu.

Uzman Doktor Şebnem Korur Fincancı, uzun süreli açlık grevlerinde vücutta değişimlerle ilgili “Organlar ve dokular küçülüyor. Böylelikle bulaşıcı hastalıklara açık oluyorlar, bağışıklık sistemi zarar görmüş oluyor. Daha önceki olgulara baktığımızda açlık grevlerinde bulaşıcı hastalıklarla ilgili ölümler görüyoruz. Beyin dokusunda değişimler ve kasla ilgili sorunlar ortaya çıkabiliyor” dedi. Açlık grevinde B1 vitamini kullanıldığı taktirde bu sorunların daha geç görüldüğünü belirten Korur, “Bu bir protesto ve ölmeyi beklemiyorlar bu bir intihar değil. İnsanların seslerini duyurmak için başka bir yol olmadığını düşündükleri koşullarda kullandıkları bir protesto yöntemi. Uzun süreli açlık grevinde beyin dokusunda hasarlar olabilir. Bilinçleri uzun süre açık kalıyor ama zorluklar ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

27 Temmuz 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.