AKP’nin salgın politikalarına karşı sokağa çıkan sağlık emekçilerine polis müdahale etti

0
536

“Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz, Ölümleri Durdurun” demek için sağlık meslek örgütlerinin İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapmak istediği açıklamaya polis engel oldu.

Çemberlitaş tramvay durağında buluşarak, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürümek isteyen sağlıkçıların yürüyüşü pandemi bahanesiyle polis tarafından engellendi.

Sağlık meslek örgütlerinin bugün Türkiye’nin pek çok şehrinde gerçekleştirmek istediği açıklamaların İstanbul ayağında İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Salık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) çağrı yaparak, 12.30’da bir basın açıklaması düzenlemek istedi. Fatih Kaymakamlığı ise pandemi kısıtlamalarını gerekçe göstererek açıklamayı yasakladığını açıkladı.

Pandemi bahane edilerek engellenen sağlık emekçileri, kendilerinin sağlık çalışanları olarak zaten kimseyi riske sokmayacağını belirterek polise tepki gösterdi. Yaşanan arbede ve engellemelere rağmen sağlık emekçileri İstanbul İl Saglik Müdürlüğü önünde açıklamayı gerçekleştirdi.

Kurumlar adına yapılan açıklamada İTO YK üyesi Dr. Güray Kılıç, “Yeni kısıtlamalar adı altında alınan önlemler iktidarın pandemi sürecine dönük bilim dışı anlayışının ürünüdür.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.