Alexis’in Arkadaşı Eğitim Hakkı İçin Açlık Grevinde

0
1343

Yunanistan’da Anarşist tutsak Nikos Romanos, eğitim hakkının gasp edilmesi dolayısıyla 10 Kasım’da açlık grevine başladı. 2008 yılında katledilen Alexis’in arkadaşı olan Nikos, tanık olarak mahkemeye çıkmış ve arkadaşının vahşice katledildiği yönünde ifade vermişti.
Koridallou Hapisanesi’nde tutulmakta olan Romanos, iki kamulaştırma eyleminden 16 sene hapis cezası almış, tutsak olduğu cezaevinde üniversiteyi kazanmıştı.  Cezaevindeki tutsakların okullarına götürülerek derslerini takip etmeleri bir hakken Romanos’un bu hakkı gasp edildi. Bunun üzerine açlık grevine başlayan Nikos Romanos’un hastaneye kaldırılması üzerine Atina, Selanik, Patra gibi şehirlerde eylemlilikler düzenlendi.
Atina’daki ilk eylem, Başbakan Yardımcısı’nın evinin önünde oldu. Ardından, bir grup motosikletli, Nikos’un yattığı hastaneye bir konvoy oluşturdular.
Saat 18.00’da Atina Monastraki Meydanı’nda toplanmaya başlayan gruplar, dakikalar ilerledikçe meydanı tamamen doldurdu.
Yaklaşık on bin kişi ‘’Savaşa Karşı Savaş!’’, ‘’Sizin Demokrasiniz Pislik İçinde!’’, ‘’Mülkiyet Hırsızlıktır!’’, ‘’Nikos’a Özgürlük!’’ gibi sloganlarla Syntagma Meydanı’na yürüyüşe geçti. Syntagma Meydanı’na gelindiğinde açlık grevindeki Suriyeli mültecilerin de eyleme destek verdiği görüldü. Buradaki eylem bittikten sonra, büyük bir anarşist grup, Exerhia Meydanı’nı işgal edip arabaları yaktı. Gece boyunca devam eden çatışmalarda çok sayıda gözaltı yaşandı.

alexis romanosATİNA/ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.