Alexis’in Ateşi Atina’yı Yaktı

  0
  1138

  5 Aralık’ta açlık grevinde olan Alexis’in arkadaşı, Nikos Romanos’a destek eylemlerinden sonra, 6 Aralık günü Alexis Grigoropulos’un polis kurşunu ile katledilmesinin 6. Yılı nedeniyle çeşitli eylemlilikler düzenlendi.
  İlk eylem, aralarında Syriza, Troçkistler, KKE (M-L) ve Direniş ve Dayanışma Forumu’nun da aralarında bulunduğu kurumların saat 14.00’da Syntagma Meydanı’na yürümesi ile başladı.
  ODAK Dergisi okurları olarak biz ise, “Direniş ve Dayanışma Formu” ile birlikte, üzerinde Alexis ve Berkin Elvan’ın fotoğraflarının bulunduğu, ‘’BİZ KARDEŞİZ, KATİLİMİZ İSE DEVLETTİR’’ yazan pankart ile katıldık. Yaklaşık 10  bin kişinin katıldığı eylemde sıklıkla ‘’Alexis Ölümsüzdür!’’, “Bu Ayaklanma Günleri Alexis İçindir!”, “Alexis, Sen Yaşıyorsun. Seninle Büyüyoruz!” sloganları atıldı. Syntagma Meydanı ve parlamento binasının önünden geçen binlerce kişi, yürüyüşün başlangıç noktası olan bölgeye geldiğinde anma sona erdirildi.
  İkinci eylem Anarşistlerin öncülüğünde yaklaşık 15 bin kişinin Atina Üniversitesi önünde toplanması ile başladı. Gruplar, Syntagma Meydanı’na ‘’Faşizme Ölüm!’’, ‘’Savaş İstiyorsanız Savaş!’’ sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında yer yer çatışmaların olduğu görüldü. Syntagma Meydanı’nda ve civarında başlayan çatışmalar, kitle Exarhia’ya yürüyüşe geçtiğinde de sürdü. Kitlenin Exarhia Meydanı’nı işgal etmesinin ardından, çatışmalar burada, doruk noktasına ulaştı. Havadan helikopter desteği de alan polislerle gruplar arasında ki çatışmalar sabah saatlerine kadar sürdü. Gün boyunca çok sayıda gözaltı ve yaralı olduğu gözlendi. Alexis6ATİNA/ODAK
   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.