*Alman Bild Gazetesi: “Bombalar- Terör ve Diktatörlüğün Arasında Türkiye”

0
1785

img_0442Alman basını, Beşiktaş’ta yaşanan patlamayı geniş şekilde ele aldı. Konuya dair Bild gazetesinde yayınlanan bir makaleyi ve Alman politikacıların patlamaya dair yorumlarını yayınlıyoruz:

Türkiye nereye sürükleniyor?
Ve NATO ortakları nasıl davranmalı?

Türkiye yine bir hain saldırıyla sarsıldı. Bombalı saldırıda 38 kişi yaşamını yitirdi (çoğu polis) ve 155 kişi yaralandı. Saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Savaşçıları) üstlendi. Sadece terör saldırıları değil ülkeyi kaosa sürükleyen. Politika olarak da kopma safhasında. Temmuzdaki darbe girişimden sonra toplu işten çıkarmalar, akademisyen ve gazetecilerin tutuklanmaları;  Türkiye’yi bu kritik noktaya getirmiştir.

Nato ülkeleri Türkiye’ye karşı nasıl davransın?

AB; Erdoğan ile yaptığı mülteci anlaşmasına rağmen, sert tepki mi göstersin yoksa Erdoğan’ı mı desteklesin? Avusturya ve AB parlamentosu Türkiye’nin, AB’ye katılma sürecinin bu aralar askıya alınmasını istiyor. Avrupa Parlamentosu’nun en büyük grubu olan Avrupa Halk Partisi’nin Grup Başkanı Manfred Wever Türkiye’nin, AB’ ye girmek için olumlu bir adım atmadığını açıkladı. Wever: “Ankara ile  konuşmalarımızı devam ettirmeliyiz. Son yıllardaki olumsuz gelişmeleri de gözardı edemeyiz” dedi. Alman Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ise “Erdoğan bu saldırıdan sonra kendine pay çıkaracağı ve insan haklarını daha çok gasp edeceğini ve bu endişe vericidir” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 140 senelik parlament geleneğinin yıkılmak üzere olduğuna dikkat   çekti.

Bazı AB politikacıları da, özellikle bu dönem Türkiye’nin yanında olmak gerektiğini söylüyorlar. AB Parlamento Başkanı ve Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Martin Schulz: ” Şu an Türkiye ile  dialog içinde olursak o zaman orada ki son aylarda baskı altında yaşayan insanların durumunu ve olayların düzelmesinde etkili olabiliriz” diye açıklama yaptı. Yine Almanya Sosyal Demokrat Parti üyesi olan Lale Akgün (SPD) ise, “Türkiye’deki demokratik güçlerin bir an önce desteklenmesi gerektiğini açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von deLeyen: “Türkiye ile birlikte terörizmin karşısındayız, bunu Türkiye biliyor” dedi.

Almanya Dışisleri Bakanı ve Almanya Sosyal Demokrat Parti üyesi (SPD) Frank-Walter Steinmeier: ” Türk halkının acısını paylaşıyoruz” dedi. Ayrıca Steinmeier vatandaşlarının Türkiye’ye gitmelerinde bir sakınca  olmadığını ama dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Alman Başbakanı Angele Merkel (CDU- Hristiyan Demokrat Parti) telefonla Erdoğan’ı arayıp, başsağlığı diledi ve terörle mücadelede hep destek vereceklerini belirtti.

Yeşiller Partisi’nin Eşbaşkanı Cem Özdemir (Die Grüne) Beşiktaş patlamasıyla ilgili ” Terör için hiçbir gerekçe yoktur, olamaz” açıklamasında bulundu.

12.12.2016

Odak/ Almanya

* Sevim Ateş tarafından Almanca’dan çevrilmiştir.

Paylaş
Önceki İçerikAsgari Ücret: Raunt 2
Sonraki İçerikCezaevinde İntihar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.