Asgari Ücret: Raunt 2

0
1643

img_0439Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. görüşmesini Türk-İş binasında yaptı.

Toplantı öncesi Hükümet kanadı 3 çocuklu bir aileden neredeyse vergi alınmadığını, Türk-İş Temsilcisi Nazmi Irgat ise asgari ücretin taban ücret olarak tamamen vergiden muaf tutulması gerektiğini vurguladı.

2017 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarının belirlenmesi için Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “Geçen yıl asgari ücret uygulaması destekleri ve farklı sektörlerde hangi oranlarda uygulandığına ilişkin hazırladıkları raporu sunacağız. 2016 yılında asgari ücretten yararlananlar ve 2017 yılı asgari geçim indirimi öngörüleri de bu raporda yer alacak. TÜİK’in de asgari ücrete ilişkin geçen yıl ve bu yılki verileri hazırlamasını bekliyoruz” dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ”Öncelikle kamuoyunun büyük bir beklentisi var. Asgari ücretten etkilenecek olan emekçilerin 6.5 milyonun çok üzerinde. Asgari geçim indirimi ile 3 çocuklu ailelerin vergi durumunun farklı olabilir ancak vergi sorunu böyle açıklanamaz. Biz asgari ücretin en taban ücret olarak vergiden tamamen muaf tutulmasını istiyoruz. İşçilerin alım gücünün en fazla düştüğü, TL’nin değer kaybettiği bir süreci yaşıyoruz” dedi.

TİSK Temsilcisi Metin Demir Ocak, “Şubat ve Mart ayları prim ertelemelerinin hükümetin ekonomik durumun farkına vararak verdiği destek , bunun asgari ücret ile birlikte düşünülmemesi gerekir” dedi.

TİSK asgari ücretin artırılmaması gerektiğini savunuyor.

12.12.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.