Almanya Başbakanı Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya olası bir F-16 savaş uçağı teslimatına katılmasının gündemde olmadığını açıkladı

0
71

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya’da düzenlen G7 Zirvesi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna’ya olası bir F-16 savaş uçağı teslimatına katılmasının gündemde olmadığını söyledi. Scholz, “Her şeyden önce herkes biliyor ki bizim böyle bir uçağımız bile yok” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın ABD’den sonra Ukrayna’nın en büyük ikinci destekçisi olduğunu yineleyen Scholz, “Ukrayna’ya mali, insani ve askeri olarak gerektiği sürece yardım edeceğiz” diyen Scholz, tüm bunların “Kiev yönetiminin yaz başında bir taarruz planladığı sırada doğrudan ilgili olduğunu” sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Joe Biden Hiroşima’da G7 liderleriyle yaptığı toplantıda Washington’un Ukraynalı pilotların F-16 uçakları da dahil olmak üzere modern savaş uçaklarını uçurmaları için eğitilmesine yönelik uluslararası çabaları destekleyeceğini söyledi. 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko, Batılı ülkelerin Ukrayna çatışmasında tırmanma yolunda devam ettiğini, ancak Rusya’nın planlarında bunu dikkate alacağını söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.