Tutuklu Hak Savunucusu İlknur Üstün: Yaşananları Meşrulaştıramam!

0
1415
Foto: evrensel
Foto: evrensel

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Büyükada’daki toplantıda tutuklanan hak savunucularından İlknur Üstün’ü Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti.
Üstün, Nazlıaka aracılığı ile “Bu yaşananları asla normal kabul etmeyeceğim. Hayatım kadın hakları savunuculuğu mücadelesi ile geçti. Kadın hakları ve insan hakları savunusu adaletin herkes için var olabilmesinin koşuludur” dedi. Ayrıca, Nazlıaka Üstün’ün Süper Kupa maçında ‘Nuriye ve Semih Yaşasın’ pankartı açtıkları için tutuklanan Beşiktaş taraftarlarıyla birlikte kaldığını aktardı.

Yaşananların normal olmadığını dile getiren Üstün, “Normal kabul etmek yaşananları meşrulaştırmaktır. Asla normal kabul etmeyeceğim. Ben zihnen ve ruhen iyiyim. İyi olmak için de elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi. Hayatının kadın haklarının savunuculuğu ile, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi ile geçtiğini belirten Üstün, “Bu ülkedeki birçok kadın örgütü ile ve her yerden; Meclis’ten, belediyelerden, mahallelerden kadınlar ile birlikte… Kadın hakları ve insan hakları savunusu her birey için hayatidir. İnsan hakları tesisinin en büyük güvencesidir. Adaletin herkes için var olabilmesinin de koşuludur” ifadelerini kullandı. Üstün, “Meşruiyetini haklılığından, gücünü dayanışmasından alan bir mücadelenin içinden biri olarak bunun en güzel örneğini şimdi, burada kişisel olarak da yaşıyorum. Tüm bu dayanışma bana çok büyük bir güç veriyor. Bu yanlışın bir an önce sonlandırılmasını ve en kısa zamanda sevdiklerimi kucaklamayı umut ediyorum” dedi.

Nazlıaka görüşmenin ardından, “İlknur Üstün’ü oldukça moralli buldum. Bol bol kitap okuyormuş. ‘Okumak beni özgürleştiriyor’ diyor. Maçta ‘Nuriye ve Semih Yaşasın!’ diye pankart açtıkları için tutuklanan Beşiktaşlılar da onların koğuşuna konulmuş; koğuşta 7 kişi olmuşlar. İlknur 22 Temmuz’dan bu yana tutuklu; onu kiriminalize etmeye çalışanların amacı ne bilmiyorum ama ben kendisini yıllardır kadın hakları mücadelesinden tanırım. Neredeyse gitmediği köy, görmediği kasaba yoktur. Ülkenin tüm kadınlarının derdini dert etmiş birisidir. Birileri ona suçlu kıyafeti giydirmeye çalışıyor ama bu giysi İlknur’a uymaz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet
19 Ağustos 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.