Almanya PEN Genel Sekreteri Uluslararası PEN’in İsrail’i eleştirmesi üzerine istifa etti

0
269

Alman yazar Regula Venske, uluslararası yazarlar birliği PEN’in Genel Sekreterliği görevinden istifa etti. Almanya PEN Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre bu istifanın nedeni, uluslararası derneğin Filistin’deki savaşa ilişkin açıklamaları oldu.

Uluslararası PEN 10 Ekim’de yayınladığı bir bildiride, İsrail’in orantısız saldırılarda bulunduğunu, Gazze Şeridi’ndeki sivil altyapının kasıtlı olarak tahrip edildiğini ve sivil halkın toplu olarak cezalandırıldığını bildirdi. Yapılan açıklamada ayrıca İsrail’de Apartheid sisteminin olduğu eleştirisinde de bulunuldu.

Bunun üzerine Venske bir açıklama yaptı. Venske, basın açıklamasını dehşetle okuduğunu, 7 Ekim’deki Hamas katliamının İsrailli kurbanları ile empati gösterilmemesinin kendisini derinden sarstığını ve üzdüğünü açıkladı. Bu nedenle uluslararası PEN Başkanı Burhan Sönmez’den kendisini derneğin Genel Sekreterliği görevinden “derhal geçerli olmak üzere” azletmesini istediğini açıkladı.

Almanya PEN Merkezi, yazarlar birliğinin Alman grubunun Filistin’deki savaş konusunda uluslararası birlikten farklı bir pozisyon aldığını açıkladı. Almanya PEN Merkezi kendi açıklamasında “Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısını vahşi bir saldırı” olarak kınamıştı. Yaptıkları açıklamanın devamında ise savaştan etkilenen herkesin acısını paylaştıklarını, ifade özgürlüğünden yana olduklarını ve Almanya’daki Yahudilerle dayanışma içinde olduklarını ifadelerine yer verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.