Almanya’daki üniversitelerde ülke çapında eylemler düzenlendi

0
99

Almanya’da bugün binlerce üniversite çalışanı ülke çapında 70’ten fazla şehirde daha iyi çalışma koşulları ve daha yüksek ücretler için “Güvencesiz bilime son” sloganı altında eylem düzenledi. Eylemin çağrısını ise farklı sendikalar, inisiyatifler, öğrenci temsilcileri ve yüksek öğrenim örgütlerinden oluşan bir ittifak yaptı.

Ver.di sendikasının yaptığı açıklamaya göre sadece Berlin ve Brandenburg’da yaklaşık 1.800, Baden-Württemberg’de yaklaşık 1.000 ve Hessen’de yaklaşık 500 kişi eyleme katıldı. Hamburg, Dresden, Köln ve Münih’in de aralarında bulunduğu 70’ten fazla şehirde eylemler düzenlendi.

Eyleme katılanlar diğer hususların yanı sıra üniversitede çalışan öğrenciler için toplu sözleşme ve akademik personelin yüzde 35’i için daimi istihdam talep etti. Ayrıca üniversite çalışanlarının maaşlarına yüzde 10,5 oranında zam yapılmasını, ancak bunun ayda en az 500 Euro daha fazla olmasını talep ediyorlar.

Düzenlenen eylemler federal eyaletlerde kamu sektörü çalışanları için devam eden ücret müzakereleri sırasında sendikaların grevleriyle bağlantılı olması için gerçekleştirildi. Bu görüşmelerin aralık ayı başında üçüncü tura girmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.