Almanya’da 1 Mayıs!

0
1896

Mehmet Tanlı/Almanya

Almanya’nın Münster şehri’nde “Emeğin ve Dayanışma”nın günü 1 Mayıs Alman Sendikalar Birliği öncülüğünde kutlandı. Şehir içinde bulunan şirin Aasee gölünün kıyısından başlayan kortej şehrin en yoğun olduğu alışveriş merkezlerinden Stubengasse’deki alanda kurulan kürsüde yapılan konuşmalarla son buldu.

Münsterdeki 1 Mayıs yürüyüşüne Odak Derneği yöneticileri ve üyelerinin yanısıra Münster Alevi Kültür Merkezi ve Kürt derneklerinden Türkiyeli insanlarda katıldı.

SPD, Sol Parti, birçok STK ve Münster Uyum Meclisi’nin destek verdiği, üniversite gençliğinin çoğunluğu oluşturduğu kutlamalarda konuşmacılar ırkçılığa, ayrımcılığa, dayanışmaya, kültürel çeşitliliğe ve çalışanların özelliklede emeklilerin durumlarının düzeltilmesi doğrultusunda vurgulama yaptılar.

Alman Sendikalar Birliğinden( DGB) yapılan açıklamalara göre bu yılki kutlamalara Almanya’da 500 farklı yerde ‘’ Dayanışma, Çok Çeşitlilik ve Adalet ‘’ sloganıyla 350 binin üzerinde insan katıldı.

Münsterdeki kutlama Odak Derneği’nde yapılan konuşmalar, birlikte yenen yemek ve sanatçı Cumhur Topak’ın müzik dinletisiyle son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.