Demirtaş ve Önder’e 5 Yıl Hapis Cezası İsteniyor

0
1326

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Önder hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5’er yıl hapis cezası istendi.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan Sırrı Süreyya Önder hazır bulundu.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nin karşısında bulunan salonda yapılan duruşmaya, tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sağlık raporu aldığı için katılmadı.SEGBiS ile savunma yapmayacağına dair bir sayfalık dilekçesi bulunduğunu daha önce de usule ilişkin itirazları bulunduğunu ve sanığın bu davranışlarının ‘kötü niyetli’ olduğunu belirterek savcının mütalaasını okumasını söyledi.

Avukatlar bu duruma itiraz ettiler, bunun açıkça savunma hakkı gaspı olduğunu belirttiler.

Mahkeme Başkanı, duruşmanın huzurunu bozduğu gerekçesiyle avukatların dışarı çıkartılması kararı aldı.

Sanık avukatları duruşma salonundan çıktıktan sonra cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını okudu.

Savcı “17 Mart 2013’te Zeytinburnu’nda BDP organizasyonuyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında terör örgütü PKK adına yasa dışı sloganların atıldığı ve parti yöneticilerinin konuşma yaptığı”nı belirtti.

Milletvekili olmaları nedeniyle Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in dosyalarının ayrıldığı ve haklarında soruşturma izni alınarak iddianame hazırlandığını,yaptıkları konuşmalar nedeniyle Demirtaş ve Önder’in ”terör örgütü propagandası yapmak” suçundan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme duruşmayı 8 Haziran 2018’e erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.