Almanya’da Federal Ağ Ajansı Başkanı Klaus Müller, daha fazla doğalgaz tasarrufu çağrısında bulundu

0
326

Almanya’da Federal Ağ Ajansı (Bundesnetzagentur) Başkanı Klaus Müller, doğalgaz kullanımına ilişkin daha fazla tasarruf çağrısında bulundu.

Müller, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, gelecek aylarda sıkıntı yaşanmaması için tasarrufun yüzde 20’lere çıkması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda toplam tasarruf sadece yüzde 13. Eğer bu bir aykırı değer olarak kalırsa, henüz endişelenmemize gerek yok. Ancak hava birkaç gün soğuk kalmaya devam edecek. Bu nedenle tasarruf çabalarımızı gevşetmememiz ve tüm kış boyunca devam ettirmemiz önemli.” 

Almanya’nın Rus doğalgazının ana kaynağı olan Kuzey Akım 1 boru hattı eylül ayında meydana gelen patlamanın ardından tahrip olmuştu. Ülke şu anda Rusya’dan hiç doğalgaz ithal etmiyor. Ukrayna’daki savaş başlamadan önce Rusya, Almanya’nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 55’ini karşılıyordu. Alman hükümeti Norveç’ten daha fazla gaz satın alarak ve Belçika ile Hollanda’dan boru hatları yoluyla ithalatı arttırarak doğal gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor. Berlin ayrıca gelecek yıllarda Rus gazının yerini tamamen dolduracak kadar sıvılaştırılmış doğal gaz alabilmek için Almanya’nın kuzeyindeki Brunsbuttel, Wilhelmshaven, Stade ve Lubmin limanlarında LNG terminalleri inşa ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.