Yaşam savunmasına dava: Yaşam alanlarını korudular, yargılanıyorlar!

0
329

Ömer ŞAN

Mağdurken Suçlu İlan Edilen Fındıklılı Yaşam Savunucuları Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş, “Yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz…”

Fındıklı’da 15 yılı aşkın süredir başta HES’ler olmak üzere, taşocakları, deniz dolgusu, kıyı balıkçılığı, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje ve çalışmalara karşı çıkan yaşam mücadelesinin öncü isimlerinden 3’ü, bir kez daha yargı önüne çıkıyor.

Yıllardır Fındıklı’daki yaşam mücadelesini sürdüren ve Fındıklı Dereleri Koruma Platformu’nun (FDKP) kurucuları arasında yer alan Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş, daha önce haklarında açılan ‘görevi yaptırmamak’, ‘görevli memura hakaret’ gibi suçlamalardan 3.kez yargı önüne çıkarılıyor. Aynı zamanda Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyesi de olan Hüseyin Acar ile FDKP Sözcülerinden Avni Ertaş ile birlikte hakkında dava açılan yaşam savunucusu Behçet Ertaş’ın yargılandığı davanın 3. duruşması 14 Aralık Çarşamba günü (Yarın) Saat:10.00’da Pazar Bölge Adliyesinde görülecek.

Duruşma 2. Kez Ertelendi

Daha önce 2 kez hakim karşısına çıkan Avni Ertaş, 6 Temmuz’daki ilk duruşmada, ‘olayın cereyan ettiği gün Arılı Deresinde çalışma yapıldığını tespit ettikten sonra, harita mühendisi olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikleri sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ettiğini’ vurgulamıştı.

Mağdurken Suçlu Oldular

Aynı kişilerin olaydan bir ay sonra tekrar vadiye geldiğini, bu kez şahısların vadiden ayrılmalarına izin vermediklerini anlatan Ertaş, jandarmaya haber verdiklerini ifade ederek, “Söz konusu kişileri karakola kendimiz götürüp teslim edeceğimizi ve şikayetçi olacağımızı söyledik. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Biz mağdur durumdayken jandarma bizden şikayetçi oldu ve hakkımızda böyle bir dava açıldı” dedi. Hüseyin Acar ise, kendilerinin yaşam alanlarını koruduğuna dikkat çekerek, “Yaşam alanlarını korumak suç oldu ama geri durmayacağız” diye konuştu.

İkinci kez 14 Aralık’a ertelenen duruşmayı DEKAP YK üyeleri, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve CHP’liler, Fındıklılı yaşam savunucuları ile Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri de izleyerek, yaşam savunucularına destek verdiler.

Duruşma sonrası yapılan basın açıklamasında ise, “Bize ceza verebilirler ama unutmasınlar deremizdeki kırmızı benekli alabalığımıza ceza veremezler! Bizlere kelepçe vurabilirler ama derelerimize kelepçe vuramazlar. Dün mücadele ettik, bugün de ediyoruz, yarın daha güçlü mücadele edeceğiz” denmişti.

Savcılık Israrcı

Yargılanan 3 isim, iddianame ile ilgili yaptığı ortak açıklamada, ‘Görevi başındaki memurlara cebir göstermek suretiyle TCK 625/1 ile düzenlenen kanuna muhalefet’ ve TCK 43/2 hükümleri uygulanması istemiyle atılı suçlardan cezalandırılmalarını isteyen Savcılığın, “Verilecek cezanın kısa süreli hapis cezasını aşması ve ertelenmemesi halinde şüphelilerin 5237 sayılı TCK’nin 53. maddesindeki haklardan yasaklanması” talebinin vurgulandığını kaydettiler.

Sosyal medya hesaplarından yapılan ortak paylaşımda ise, “Fındıklı’da 15 yıl geçti, bir kazma vuramadılar! Yaşam alanlarımızı savunuyor ve yargılanıyoruz. Kendimizi değil, yaşam alanlarımızı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Fındıklı halkının haklı mücadelesi için yargılanmak onurumuzdur” dendi.

Yargılandıkları dava için yaşam savunucuları ve çevrecileri desteğe çağıran 3 yaşam savunucusu, Fındıklı’daki bir yaşam mücadelesindeki fotoğrafı kullandıkları afişte, “Yaşam alanlarımızı savunduğumuz için yargılanıyoruz” ifadelerine yer verdiler. FDKP sözcüsü Avni Ertaş, bir süre önce ilçenin Arılı Dere vadisinde çalışma yapıldığını tespit ettikten sonra, harita mühendis olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikler sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ederek vadiden ayrıldıklarını söyledi.

Aynı kişilerin olaydan bir ay sonra tekrar vadiye geldiğini kaydeden Ertaş, “Bu kez vadiden ayrılmalarına izin vermedik. Jandarmaya haber verdiler ve jandarma vadiden çıkarmak istedi. Biz de karakola kendimiz götürüp teslim edeceğimizi ve şikayetçi olacağımızı söyledik. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Biz mağdur durumdayken jandarma bizden şikayetçi oldu ve hakkımızda böyle bir dava açıldı. Yaşam alanlarımızı korumak suç oldu ama geri durmayacağız” diye konuştu.

DEKAP ve FDKP Yürütmeleri de, 14 Aralık Çarşamba günü (yarın) Rize Pazar Bölge Adliyesinde sabah saat:10.00’da görülecek olan Fındıklılı yaşam savunucularının yargılandığı dava için yaşam savunucularını desteğe çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.