Almanya’da neo-Naziler ile mücadele eden gençlere hapis cezası

0
203

Almanya’da 2018 ve 2020 yılları arasında Leipzig, Wurzen ve Eisenach kentlerinde faşist neo-Naziler ile mücadele eden gençlere 2,5 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Neo-Nazilere dönük gerçekleştirilen saldırıları planladığı iddia edilen ve bu sebeple 2,5 yıldır tutuklu olan 28 yaşındaki Lina E. isimli kadına Dresden’deki Saksonya Eyalet Mahkemesi’nde görülen 97’nci duruşmada 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Aynı davada yargılanan Jannis R. 2 yıl 5 ay, Lennart A. 3 yıl, Jonathan M. 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Davanın görüldüğü sırada Lina E. ile dayanışma göstermek isteyen çok sayıda anti-faşist mahkeme dışında toplandı. Toplanan kalabalık, “Hepimiz antifaşistiz. Antifaşist olmak suç değil bir zorunluluktur” sloganları attı.

Ceza alan Lina E., pasaportuna ve kimliğine el konularak geçici olarak serbest bırakıldı. Mahkeme, haftada iki kez polise imza vermek şartıyla serbest bıraktığı Lina E.’yi, karar kesinleştiğinde yeniden tutuklayacak.

Almanya’da 2022 yılındaki verilere göre hakkında tutuklama kararı bulunan 915 neo-Nazi’nin ise hala yakalanamadığı ifade ediliyor. Haklarında tutuklama kararı bulunan bu neo-Nazilerin bir kısmının Polonya, Avusturya, İsviçre, Romanya, Afganistan, Suriye ve Ukrayna’da olduğu ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.