AMAZON ÇALIŞANLARI GREVDE

0
927

Koronavirüs nedeniyle insanların evlerinden çıkmaması internet üzerinden yapılan alışverişleri artırdı. Amazon bu alışveriş şirketlerinin en tanınanı ve en büyük sermayeye sahip olanı.
Yaklaşık bir hafta önce çıkan haberlerde yoğun taleplerin Amazon hisselerini yükselttiği ve bu şirketin kurucusu Jeff Bezos’un da servetini 24 milyar dolar artırdığı yazılıydı.
Amazon ağır ve güvencesiz çalışma koşulları, yeterli sağlık önlemlerinin olmaması nedeniyle sıklıkla haber konusu olmaktadır.

Bu şirket ile ilgili çıkan yeni bir haber ise, bir grev kararı oldu. Şirketin, Amerika’daki 350’den fazla çalışanı koronavirüs salgınına karşı yeterli güvenlik önlemi alınmadan çalışmaya devam ettirilmelerini protesto için greve başladılar.
İşçiler salgın sürecinin başından beri yaptıkları uyarıların dikkate alinmadigindan şikayetciler.

New York Times’ın aktardığına göre, şu ana kadar şirketin 50’den fazla tesisinde 75 işçinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

“United for Respect (Saygı için Birliktelik) adlı örgüt, işçilerin izinli olduğu dönemde ücret almakta zorlandıklarını söylediğini ve yüksek ateşi olan bazı işçilerin işe geldiğini aktardı

Telesur’da yer alan habere göre, ABD’li işçi hakları örgütleri tarafından organize edilen grev, koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ülke çapında şirket içerisinde gerçekleştirilen en büyük eylem oldu.

İşçiler, Covid-19 testlerinin yapılabilmesi için şirketten vakaların görüldüğü tesislerin “acil kapatılması” ve bu dönemde işçilere iki haftalık ücretlerinin ödenmesi talebinde bulundu. Amazon, buna karşılık yalnızca vakanın görüldüğü veya zorunlu karantinada kalan işçilere ödeme yapacağını açıkladı.

United for Respect (Saygı için Birliktelik) adlı örgüt, işçilerin izinli olduğu dönemde ücret almakta zorlandıklarını söylediğini ve yüksek ateşi olan bazı işçilerin işe geldiğini aktardı.

İşçiler, ayrıca şirketten temel işçi haklarını talep edenlere misilleme yapmama konusunda çağrıda bulundu.

Amazon’da hak mücadelesi için kurulan Athena topluluğu da, ABD’li yurttaşlara grevde olan işçilere destek verme çağrısı yaptı.

Business Insider gazetesi, Amazon’un sahip olduğu Whole Foods marketler zincirinin “sendikalaşma eğilimi” olan işçileri takibe aldığını ortaya çıkarmıştı.
Kaynak: Sol gazete, 23 Nisan 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.