Anadolu Efes’te işçiler grev, patron lokavt ilan etti

0
105

Tek Gıda İş’in örgütlü olduğu Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi’de yürütülen toplu iş sözleşmesinden anlaşma çıkmayınca işçiler grev kararı aldı. İşçilerin grev kararına karşı patron lokavt ilan etti.

Sendika’nın 26 Şubat’ta greve çıkma kararı, Anadolu Efes tarafından lokavt edildi.

Anadolu Efes yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şirketimizin 30 Ocak 2024 tarihli özel durum açıklamasında, Şirketimiz ile Tek Gıda-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yasal takvim çerçevesinde devam etmekte olduğu, Tek-Gıda İş Sendikası’nın 29 Ocak 2024 tarihinde grev kararı aldığı ve bu kararın görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı takdirde 26 Şubat 2024 tarihinde uygulanacağını duyurduğuna ilişkin bilgi paylaşılmıştı.

Alınan grev kararı karşısında Şirketimiz Yönetim Kurulu, 5 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, devam etmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin yasal takviminin bir parçası olarak lokavt kararı almıştır. Lokavt’ın uygulama tarihi 2822. No’lu Toplu İş sözleşmesi, Grev ve Lokavt kanunu uyarınca ayrıca bildirilecektir. Tek-Gıda İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin gelişmeler ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.