Ankara Tabip Odası, Nuriye Gülmen ve Semih- Esra Özakça’nın Sağlık Durumlarıyla İlgili Açıklama Yaptı

0
1419

12056905-10DC-4C31-B94A-6D9252A78B4DAnkara Tabip Odası, açlık grevindeki eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile onlara destek amacıyla açlık grevi yapan Esra Özakça ve Mehmet Düvel’in sağlık durumları ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Dört açlık grevcisinin sağlık durumlarına ilişkin kendilerini muayene eden hekimler tarafından yapılan açıklamada tüm grevcilerde; uyku bozuklukları, özellikle ayaklarda ve bacaklarda ağrı ve yanma hissi, denge kaybı, kas-iskelet sistemine ait problemler, tansiyon düzensizlikleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları ortak sağlık sorunları olarak belirtildi.

Yapılan açıklamada grevcilerle ilgili su bilgiler paylaşıldı:

“Esra Özakça, açlık grevinin 241. günündedir. Açlık grevine başladığında 57 kilo iken şu anda 37,7 kilodur. Açlık grevinden beri bitmeyen ishal ve ishalle daha da artan elektrolit bozukluğuyla baş etmeye çalışmaktadır. Ayaklarında başta olmak üzere his kaybı ile kol ve bacaklarındaki yoğun ağrılar açlık grevinin ileriki günlerinde şikayetlerine eklenmiştir. Son dönemde konuşma bozukluğu da gözlenmektedir.”

“Semih Özakça, açlık grevinin 316. günündedir. Açlık grevine başladığında 86 kilo iken şu anda 45,3 kilodur. Ayaklarında ve sağ bacağında his kaybı, kemiklerinde yaygın ağrı yakınmaları mevcuttur. Günlerce sürebilen baş ağrıları ve gittikçe ağırlaşan denge kaybı mevcuttur. Ayağa kalkarken ve hareketle ani tansiyon değişikliği, çarpıntı ve terleme şikayetleri son dönemde daha da artmıştır.”

“Nuriye Gülmen, açlık grevinin 316. günündedir. Açlık grevine başladığında 59 kilo iken şu anda 33,8 kilodur. Dört açlık grevcisinde de yer yer ortaya çıkan ve sıklıkla vücut direncinin düşüklüğü ve vitamin eksikliğinin göstergesi olan; sıvı alınımını da engelleyen dil köküne kadar ilerleyen ağız içi yaraları vardır. Yaklaşık bir haftadır sıvı alımında ciddi azalma mevcuttur. Son dönem daha da artan mide yanma ve ağrıları başlamıştır. Derin duyu bozukluğu ve her iki bacağında da ödem mevcuttur.”

“Mehmet Güvel, açlık grevinin 202. günündedir. Açlık grevine başladığında 64 kilo iken şu anda 52 kilodur. Sinir sisteminde önceden de kalıcı hasar mevcuttur ve şu anda refakatçisiz hareket edememektedir, ciddi anlamda denge problemi bulunmaktadır. Ayaklarındaki ağrı nedeniyle uykuya dalamadığını belirtmektedir ve her iki ayağında döküntüler mevcuttur. Geçtiğimiz hafta sonu denge kaybına bağlı düşme sonucu yüz kemiklerinde iki bölgede kırık gözlemlenmiştir. Daha öncesinde olmayan tansiyon şikâyeti yine bu dönemde baş göstermiştir”

18 Ocak 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.